Stav ruské armády je žalostný, ukazují dokumenty ukořistěné v Charkovské oblasti

Stav ruské armády na Ukrajině je dlouhodobě špatný a dál se zhoršil během léta letošního roku, po kterém následovala ukrajinská protiofenziva. Píše to americký Institut pro studium války (ISW), podle kterého jeho hodnocení podporuje i materiál agentury Reuters založený na dokumentech a osobních denících nalezených v opuštěném ruském stanovišti v Balakliji v Charkovské oblasti.

ISW dlouhodobě usuzuje, že ruská armáda je na Ukrajině značně oslabená a od letošního léta ve velké míře přišla o schopnost ofenzivy. Na nízké úrovni je také morálka ruských vojáků. Podle Reuters z více než tisíce stránek dokumentů včetně osobních zápisníků zanechaných ruskou armádou v jednom z domů v Balakliji vyplývá, že tamní jednotky byly silně poddimenzované. Dvě z nich operovaly s 20procentní silou. Jeden z bojových praporů měl jen 49 vojáků místo 240; jedna ze záložních jednotek byla jen na 23 procentech kapacity.

Nedostatek měly ruské jednotky u Balaklije i vybavení. Inventář vedený ruskými vojáky ukázal, že zatímco 25. července měli k dispozici pět dronů, na konci srpna už jen dva. Z osmi obrněných transportérů zbyly tři a z 24 protitankových zbraňových systémů Fagot čtyři.

Dokumenty rovněž ukazují, že ruští vojáci v oblasti byli už na konci července přesvědčeni, že Ukrajina zahájí protiofenzivu s cílem "převzít kontrolu na Balaklijí", píše se v dokumentech. Za následnou neschopnost Ruska držet pozice na severovýchodě podle zjištění Reuters kromě nízké morálky může také špatná logistika a přezíravý přístup velení. Z dokumentů například vyplývá, že Západní vojenský okruh výslovně vojákům zakázal ustoupit z neudržitelné pozice v malé vesnici Hrakove.

Kyjev protiúder na severovýchodě země zahájil v prvním zářijovém týdnu, 8. září pak osvobození strategicky významné Balaklije oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reuters připomíná, že blesková ukrajinská protiofenziva v Charkovské oblasti byla jedním z největších ruských selhání od začátku invaze z 24. února. Selhání ruských sil si vysloužilo ostrou kritiku i od spojenců a podporovatelů Kremlu.

Britské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že ruské vedení v čele s prezidentem Vladimirem Putinem se zřejmě dál snaží odvrátit kritiku veřejnosti. Souvisí s tím i Putinovo rozhodnutí jmenovat moskevského starostu Sergeje Sobjanina koordinátorem pro regiony v rámci ruské koordinační rady pro zajištění potřeb "speciální vojenské operace". Tímto názvem Moskva oficiálně označuje svou invazi a válečné tažení na Ukrajinu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy