Stop represím. Rusko opakuje ty nejhorší stránky svých dějin, bouří se stovky vědců

Víc než 500 ruských vědců působících doma i v cizině v otevřeném dopisu protestovalo proti postupu ruské justice a bezpečnostních složek proti demonstrantům v Moskvě. Dopis zveřejnil ruský vědecký čtrnáctideník Troickij variant.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

Rusko, Moskva
doporučujeme

Vědci vyzvali ruské úřady, aby zastavily represe proti lidem, kteří si stěžují na volební manipulace úřadů, jež mají zablokovat účast opozičních kandidátů v komunálních volbách.

Od konce července se v Moskvě každý víkend scházejí lidé protestující proti postupu městské volební komise, která z odkazem na údajné formální nedostatky znemožnila účast opozičních kandidátů v zářijových volbách do městského zastupitelstva. Účast v některých demonstracích, které jsou z velké části nepovolené, dosahovala až desítek tisíc lidí. Dva tisíce protestujících policie krátce zadržela, několik jich ale ve vazbě čeká na soud s možným trestem až 15 let vězení.

zdroj: YouTube

Vědci v otevřeném dopisu uvádějí, že jsou trestním stíháním demonstrantů rozhořčeni. Upozorňují, že s jejich vědeckou dráhou je "neslučitelná vědomá lež a pronásledování jinak smýšlejících lidí". Podle signatářů dopisu je důvodem demonstrací "otevřený podvod a zjevné machinace při registraci kandidátů".

"Rusko se snaží zopakovat ty nejhorší stránky svých dějin," řekl médiím historik Ivan Kurilla, který dopis podepsal. Moskevský rozhlas oznámil, že obdobný dopis jako vědci vydala i skupina ruských politologů.

Vědecká komunita má v Rusku tradičně vysokou prestiž a otevřený dopis v zemi může mít ohlas, soudí někteří komentátoři. Úřady jsou znepokojeny i faktem, že velkou část demonstrantů tvoří mládež včetně příslušníků dorůstající generace, která prakticky celý svůj dosavadní život prožila v éře prezidenta Vladimira Putina.

Loading...
Vstupte do diskuze (25)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Albánii zasáhla dvě zemětřesení. Lidé propadli panice, desítky zraněných

21.09.2019 21:06 Aktualizováno Albánii dnes zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba (USGS) předběžně…

U Oděsy se srazil minibus s náklaďákem, devět mrtvých

21.09.2019 18:13 Nejméně devět lidských životů si dnes vyžádala vážná dopravní nehoda minibusu nedaleko…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 16:22 Aktualizováno Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Albánská loď zachránila v Egejském moři 111 migrantů

21.09.2019 15:28 Albánská loď plující v Egejském moři zachránila v pátek 111 migrantů, kteří se snažili dostat do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama