Ukrajina a OSN se mají připojit k jednání Ruska a Turecka o vývozu obilí

Zástupci Ukrajiny a OSN se ve středu v Istanbulu zřejmě připojí ke konzultacím mezi Ruskem a Tureckem ohledně exportu obilí z Ukrajiny. S odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Interfax. V důsledku ruské invaze v sousední zemi jsou v ukrajinských přístavech zablokovány miliony tun obilí určených k vývozu.

Ukrajina je klíčovým zemědělským exportérem a její neschopnost kvůli ruské invazi dodávat důležité dodávky obilí způsobila prudký nárůst cen potravin, čímž se umocnily obavy z celosvětové potravinové krize, poznamenala agentura Reuters.

Ředitel odboru mezinárodních vztahů ruského ministerstva zahraničí Pjotr Iljičev dnes Interfaxu řekl, že Moskva a Ankara udržují pravidelný dialog o problému vývozu ukrajinského obilí skrze přístavy, přičemž další kolo konzultací se odehraje ve středu 13. července v Istanbulu. "Očekává se také účast ukrajinských zástupců a pozorovatelů z OSN," sdělil. Představitelé Ukrajiny se zatím nevyjádřili.

Kyjev viní Rusko z blokování lodí v Černém moři, přičemž kvůli tomu podle prezidenta Volodymyra Zelenského na Ukrajině uvázlo přes 20 milionů tun obilí. Moskva blokování plavidel s obilím popírá a tvrdí, že na vině je Ukrajina, která zaminovala vody kolem svých přístavů. Ukrajina mimo to tvrdí, že Rusko krade obilí z jejích skladů v okupovaných oblastech a vyváží je buď samotného Ruska nebo do jiných zemí, napsala už dříve agentura Reuters.

Zelenskyj nedávno uvedl, že Kyjev jedná s Tureckem a OSN ohledně zajištění záruk pro vývoz obilí z ukrajinských přístavů. Ankara se podle nedávného vyjádření prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nadále snaží prosadit plán OSN ohledně bezpečného vývozu obilí z Ukrajiny na světový trh. Iljičev dnes uvedl, že ruská strana opakovaně potvrzovala, že je připravena podpořit zajištění plavby zahraničních obchodních plavidel pro vývoz ukrajinského obilí.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zvažuje dotování přepravy ukrajinského obilí. Kvůli konci dohody s Ruskem

Evropská unie vážně zvažuje, že bude dotovat přepravu ukrajinského obilí skrze území svých členských států poté, co několik z nich už dříve v letošním roce jeho dovoz zakázalo. Jedná se o Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. S těmito státy a ještě společně s Ukrajinou nyní Evropská komise dojednává konkrétní parametry a podmínky finanční podpory, uvádí polská rozhlasová stanice Polskie Radio.

Více souvisejících

obiloviny Ukrajina OSN Rusko Turecko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl

Americký Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy