Ukrajina: Rusko přišlo zhruba o 30.500 svých vojáků

Rusko přišlo za bojů na Ukrajině zhruba o 30.500 svých vojáků a ztratilo 3300 obrněných vozidel. Informoval o tom dnes list RBK-Ukrajina, avšak tyto údaje nelze nezávisle ověřit. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes oznámil, že se mu podařilo potvrdit 4074 obětí války na Ukrajině z řad civilistů. Úřad má informace také o více než 4800 zraněných.

Z přehledu RBK-Ukrajina vyplývá, že ruská armáda, která zahájila válku proti Ukrajině 24. února, od té doby ztratila 1358 tanků a 3302 obrněných vozidel. Bilance zahrnuje i ztráty z minulého dne - nejvíc jich bylo v Záporoží a Kryvém Rihu.

Ukrajinská agentura Unian uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin dal armádě příkaz postoupit k administrativním hranicím obou separatistických republik na Donbasu do 1. července.

Kreml počítá s tím, že nejprve bude cíl splněn v Luhanské oblasti, jejíž část zaujímá samozvaná Luhanská lidová republika. V Doněcké oblasti je situace komplikovanější, takže tam je nejzazším termínem stanoveným Putinem 1. červenec.

Podle Unianu útočník nechce obsazovat obě republiky souběžně. Zástupci Luhanské lidové republiky tvrdí, že pod ruskou kontrolou je 95 procent území oblasti. Nyní se tam bojuje o Severodoněck, který byl administrativním centrem té části Luhanské oblasti, kterou dosud kontrolovala vláda v Kyjevě. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj řekl, že nebezpečí, že bude město obklíčeno, nehrozí.

UNHCR oznámil, že má potvrzené informace o smrti 4074 civilistů a zranění 4826 Ukrajinců. Předpokládá ale, že skutečný počet je výrazně vyšší, protože údaje z oblastí bojů přicházejí se zpožděním.

Mezi mrtvými je 1540 mužů, 1014 žen, 93 dívek, 100 chlapců a 69 malých dětí. Z mrtvých nebylo 1258 zatím identifikováno.

Související

Více souvisejících

Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy