Ukrajina nemá na výběr. Musí být úspěšná, jinak o dodávky zbraní přijde, míní experti

Ukrajinský den nezávislosti se náhodou sešel s půlrokem od ruského útoku. Den nezávislosti by lidé normálně vnímali jako oslavy 31 let nezávislosti na Sovětském svazu. Vše je ale jinak, než Ukrajinci předpokládali. Země je v sevření války a konec se zdá být v nedohlednu.

Místo oslav lidé měli v Kyjeve a Charkově zakázáno vyjít do ulic. Panovaly obavy, že Moskva využije situace a slavící civilisty bude znovu zabíjet.

Experti britskému webu Sky News vysvětlili, že nyní má Ukrajina více strategických výhod. Ukrajinské vítězství ale závisí na mnoha klíčových faktorech.

Jedním z nejdůležitějších je ochota západních zemí poskytovat obráncům pomoc. Ti také potřebují udělat co největší postup předtím, než začne zima. Na ukrajinských pláních dokáže být obzvláště krutá.

Za posledních šest měsíců okupační vojska přešla z rychlé ofenzívy ve stylu Blitzkriegu se zaměřením na Kyjev do opotřebovávací války v okolí Donbasu na východě a Mariupolu a Chersonu na jihu.

Tyto oblasti zaznamenávají tragické ztráty. Rusové nad nimi ni přesto nedokázali získat kontrolu.

Mariupol je prakticky zničený. Ukrajinci nyní směřují svou pozornost k jedinému velkému okupovanému městu Chersonu. Rusové je však drží na prakticky nehybných liniích a blokují přístup ke Krymskému poloostrovu, který okupují již od roku 2014.

Vojenský analytik Michael Clarke z think tanku RUSI popsal momentální situaci jako bitvu na obrovském bitevním poli. „Ukrajina zřejmě vstupuje do třetí fáze války. První byla ve smyslu boje o přežití, druhá držení území za každou cenu a třetí je zahánění nepřítele z jihozápadu. K tomu ale obránci potřebují západní pomoc,“ vysvětlil Clarke pro Sky News.

Dodal, že ukrajinské plány jsou velmi ambiciózní s daleko větším rozsahem, než jakého za celou dobu dosáhli Rusové. „Ukrajinci začínají mít výhodu, ale budoucí vývoj záleží na mnoha faktorech. Pokud západní podpora bude pokračovat a ruská armáda nadále nedokáže dobře rekrutovat jednotky, tak Ukrajina úspěšně přejde z obrany do útoku,“ myslí si analytik.

Přicházející zima a globální ekonomické dopady války tlačí na ukrajinské síly. „Od prosince do března bude opravdu urputná zima. Pokud Ukrajinci nedosáhnou úspěchů nyní, tak se jim to může podařit až příští rok.

Existuje také tlak na prokazování výsledků západním podporovatelům. Pokud z Ukrajiny přijdou zprávy, že Rusové vítězí, tak západní země přestanou dodávat zbraně,“ varoval Clarke.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ukrajina zbraně

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

včera

včera

včera

včera

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

včera

včera

Bytovým domem v Petrohradě otřásl výbuch. Zřejmě šlo o útok Ukrajinců

V obytném domě v ruském městě Petrohrad došlo v sobotu ráno k výbuchu. Jak informovala místní média, budovu před tím pravděpodobně zasáhl dron. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy