Ukrajinky vypovídají o znásilněních či vraždách manželů ze strany Rusů

Rusové se sice stáhli ze severu Ukrajiny, ale za sebou zanechali zničené životy a lidi, kteří se z prožitého traumatu nemusí nikdy vzpamatovat. Zpravodajský server BBC si vyslechl svědectví přeživších a zaznamenal důkazy ukrajinských žen znásilněných okupujícími vojáky.

V tiché, venkovské oblasti 70 kilometrů západně od Kyjeva BBC hovořila s padesátiletou Annou, která kvůli ochraně soukromí vystupuje pod pseudonymem. V pondělí 7. března byla doma se svým manželem, když dovnitř vtrhli vojáci.

"Namířil na mě pistoli a odvedl mě do nedalekého domu. Přikázal mi: 'Svlékni se, nebo tě zastřelím.' Neustále mi vyhrožoval, že mě zabije, pokud neudělám, co řekl. Pak mě začal znásilňovat," řekla. Útočníkem byl podle Anny mladý, hubený bojovník z Čečenska, které je součástí Ruska.

"Zatímco mě znásilňoval, vstoupili další čtyři vojáci. Myslela jsem, že je se mnou konec. Ale oni ho odvedli. Už jsem ho nikdy neviděla," řekla. Věří, že ji zachránila jiná jednotka ruských vojáků.

Anna se vrátila domů a našla svého manžela. Střelili ho do břicha.

"Snažil se za mnou běžet a zachránit mě, ale zasáhly ho kulky," řekla Anna. Oba vyhledali úkryt v sousedním domě, manžela ale kvůli bojům nemohli vzít do nemocnice. Svým zraněním o dva dny později podlehl.

Anna nepřestala plakat celou dobu, co svůj příběh vyprávěla. Reportérům na dvoře domu ukázala, kde společně se sousedy manžela pohřbili. V čele jeho hrobu stojí vysoký dřevěný kříž. Anna je v kontaktu s místní nemocnicí a dostává psychologickou pomoc.

Vojáci, kteří ji zachránili, několik dní v jejím domě zůstali. Anna uvedla, že na ni namířili zbraně a řekl jí, ať jim dá manželovy věci.

"Když odešli, našla jsem drogy a Viagru. Byli zfetovaní a často opilí. Většina z nich jsou zabijáci, násilníci a zloději. Jenom několik z nich je v pořádku," dodala.

Jen o pár domů dál ve stejné ulici si reportéři vyslechli další mrazivý příběh. Jednu ženu údajně znásilnili a zabili. Podle sousedů je viníkem stejný muž, který znásilnil Annu.

Ženě bylo kolem 40 let. Podle sousedů ji odvedl z jejího domova a držel v ložnici nedalekého domu, jehož obyvatelé se evakuovali na začátku války. Hezky zařízený pokoj se zdobnou tapetou a postelí se zlatým čelem se proměnil v děsivé místo činu. Na matraci i přikrývce jsou velké krvavé skvrny.

V rohu pokoje je zrcadlo, na kterém je rtěnkou napsaný vzkaz - zřejmě popisuje, kde byla oběť pohřbena. Podle sousedky Oksany ho tam zanechali ruští vojáci, kteří tělo ženy našli a pohřbili. "Řekli mi, že byla znásilněna a že měla buď podříznuté nebo probodnuté hrdlo a vykrvácela. Říkali, že tam bylo hodně krve," uvedla Oksana.

Žena byla pohřbena v hrobě na zahradě domu.

Policie den po návštěvě reportérů její tělo vyzvedla z hrobu, aby případ vyšetřila. Zavražděná žena na sobě neměla oblečení, za to na krku měla hlubokou, dlouhou řeznou ránu.

Další případ policie vyšetřuje ve vesnici 50 kilometrů západně od Kyjeva, uvedl šéf policie v Kyjevské oblasti Andrij Něbytov. V domě na okraji vesnice podle něj žila tříčlenná rodina, manželé ve věku kolem třiceti let a jejich malé dítě.

"Dne 9. března do domu vstoupilo několik vojáků ruské armády. Manžel se snažil svou ženu a dítě ochránit. Tak ho na dvoře zastřelili," řekl Něbytov. "Dva vojáci manželku následně opakovaně znásilnili. Vždy odešli, ale pak se vrátili. Třikrát se vrátili, aby ji znásilnili. Vyhrožovali jí, že pokud bude klást odpor, ublíží jejímu malému chlapci. Chtěla své dítě ochránit, tak se nebránila," dodal.

Vojáci při odchodu podpálili rodinný dům a zastřelili jejich psy.

Žena se synem utekla a spojila se s policií. Podle Něbytova se s ní policisté setkali a výpověď zaznamenali. V rodinném domě se pokusili získat důkazy, ale zůstaly z něj stát jen holé zdi. V ohořelých troskách se válí už jen několik připomínek předchozího poklidného života - dětské kolo, hračka koníka, psí vodítko a pánská zimní bota lemovaná kožešinou.

Manžela pohřbili sousedé na zahradě. Policie jeho tělo exhumovala k ohledání, případ hodlají předat mezinárodním soudům.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová uvedla, že podobných případů eviduje několik.

"Asi 25 dívek a žen ve věku 14 až 24 let bylo během okupace systematicky znásilňováno ve sklepě jednoho domu v Buči. Devět z nich je těhotných," uvedla. "Ruští vojáci jim řekli, že je budou znásilňovat do té doby, dokud už nikdy s žádným mužem nebudou chtít mít sexuální styk. Zabrání jim tak mít ukrajinské děti," popsala ombudsmanka. S informacemi se jim lidé svěřují buď na lince důvěry nebo přes sociální síť Telegram.

"Volala nám 25letá žena, že její 16letou sestru přímo před ní znásilnili na ulici. U toho křičeli, že se to stane každé nacistické prostitutce," řekla Denisovová.

Lze vůbec posoudit rozsah sexuálních zločinů, kterých se ruští vojáci během okupace dopustili? ptá se BBC.

"V tuto chvíli to není možné, protože ne všichni jsou ochotni sdílet, co se jim stalo. Většina z nich v současné době volá o psychologickou pomoc, takže dokud nám neposkytnou výpovědi, nemůžeme to zaznamenat jako zločiny," vysvětlila Denisovová. Ukrajina podle ní chce, aby OSN zřídila zvláštní tribunál, který by osobně soudil Vladimira Putina za obvinění z válečných zločinů včetně znásilnění.

"Chci se Putina zeptat, proč se to děje," říká Anna. "Nerozumím tomu. Nežijeme ve středověku, proč nemůže vyjednávat? Proč okupuje a zabíjí?" ptá se žena.

Související

Ukrajinská armáda

Ukrajinci hlásí zásah ubytovny ruských vojáků v okupovaném Melitopolu

V okupovaném Melitopolu se dnes ráno ozvaly výbuchy ve dvou budovách, kde byli umístěni ruští vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. Podle serveru RBK-Ukrajina to dnes uvedl starosta města jihoukrajinského města Ivan Fedorov. Okupační správa hovoří o zásahu vysokoškolských kolejí.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Ruských vojáků už jsou v Bělorusku jen čtyři tisíce, tvrdí Kyjev

Počet ruských vojáků v Bělorusku se snížil na přibližně 4000. Podle serveru RBK-Ukrajina to uvedl mluvčí ukrajinské pohraniční služby Andrij Demčenko. Hromadění ruských vojsk v Bělorusku v posledních měsících vyvolávalo u ukrajinského velení obavy z možného nového ruského útoku na Kyjev.

Více souvisejících

Ruská armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl ve svém dnešním večerním prohlášení k národu. Zároveň zdůraznil, že jeho vláda by nikdy nepřipustila občanskou válku. Země podle něj čelí krizi, která je skutečnou hrozbou pro národní jednotu Izraelců.

Aktualizováno před 17 minutami

Ilustrační fotografie.

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena

Nejméně tři děti a tři dospělí přišli o život při střeleckém útoku na křesťanské škole v americkém městě Nashville, oznámila místní policie. Ze spáchání útoku podezírá mladou ženu, kterou na místě zastřelila, informují světové zpravodajské agentury. 

před 35 minutami

před 1 hodinou

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají dnes ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO, informovala maďarská tisková agentura MTI. Termín tohoto hlasování ale není jasný.

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

před 2 hodinami

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

před 2 hodinami

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim, s nímž hovořil o situaci v Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy.

před 3 hodinami

Vladimír Balaš

Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) bude o navýšení rozpočtu vysokých škol (VŠ) na odměňování pedagogů jednat v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku měla záležitost projednat vláda. Balaš to řekl novinářům po dnešním jednání se zástupci univerzit. Financování VŠ označil za dlouhodobě zanedbané, na řešení se podle něj musí vedle státu podílet i samotné školy.

před 4 hodinami

Alena Vitásková

Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková podala ústavní stížnost ve sporu o odškodnění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním v kauze licencí pro solární elektrárny. Od státu žádala 48,6 milionu korun, získala jen 600.000 korun. Nejvyšší soud loni odmítl její dovolání. Podání ústavní stížnosti je patrné z justiční databáze. Rozhodnutí zatím nepadlo.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Bezemisní norma od roku 2035 dostává jasné obrysy. Podpořili ji i velvyslanci zemí EU

Velvyslanci zemí Evropské unie dnes podpořili normu zavádějící od roku 2035 bezemisní požadavky pro spalovací motory. Informovalo o tom švédské předsednictví bloku, podle něhož dostanou pravidla ke konečnému schválení v úterý na stůl unijní ministři pro energetiku. Německo, které spolu s dalšími zeměmi přijetí textu blokovalo, se v sobotu s Evropskou komisí dohodlo na kompromisním znění výjimky pro syntetická paliva.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Hrozí světu stejná ekonomická krize, jako v roce 2008?

Současné problémy některých bank představují první krizi bankovního sektoru v éře twitteru, jsou ale jiné, než byly za globální finanční krize v roce 2008. V době, kdy sociální sítě umožňují bleskově šířit informace včetně spekulací a polopravd, je pro banky o to důležitější dbát na svou pověst a budovat si u klientů důvěru. Vyplývá to z názorů analytiků na serveru finanční televize CNBC.

Aktualizováno před 5 hodinami

Rusko rozmístí jaderné zbraně v Bělorusku i přes odmítavou reakci, vzkazuje Západu Peskov

Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: ČTK

Další zprávy