Ukrajinská armáda na několika místech odrazila ruské útoky

Ukrajinská armáda na několika místech frontové linie odrazila ruské útoky, vyplývá z dnešní svodky ukrajinského generálního štábu. Ruské invazní síly pokračovaly v útočných operacích ve směru na Kramatorsk a Bachmut, které se nacházejí západně od Luhanské oblasti, píše Reuters.

Britské ministerstvo obrany ve své nové analýze vývoje bojů konstatovalo, že v uplynulém týdnu zaznamenalo na frontě - co se týká území kontrolovaného jednou či druhou stranou - jen minimální změny.

"Na Donbasu se ruské síly po malých postupech z počátku srpna přiblížily k okraji města Bachmut, ale do zastavěné oblasti zatím nepronikly," píše britské ministerstvo obrany, podle něhož Rusko nevyvinulo žádné větší úsilí o postup v Záporožské nebo Charkovské oblasti.

Podél frontové linie v Chersonské oblasti na jihozápadě země pak nepostoupila ani jedna ze stran konfliktu, píší Britové. "Stále častější exploze za ruskými liniemi však pravděpodobně zatěžují ruskou logistiku a letecké základny na jihu," upozorňuje britské ministerstvo a dodává, že v příštím týdnu je výrazná změna situace na bojišti nepravděpodobná.

"Ruské síly jsou - prozatím - pravděpodobně připraveny podnikat pouze omezené lokální útoky, kterých se zřídkakdy účastní více než rota vojáků," zaznělo z Londýna.

Agentura Unian dnes vykládá poslední popis bojů z pohledu ukrajinské strany tak, že Rusko zahájilo na Donbasu rozsáhlou ofenzivu v několika směrech, přičemž v některých směrech boje pokračují.

"Okupanti prováděli útočné a přepadové akce v oblastech obcí Bachmut, Zajceve a Kodema, bez úspěchu, boje pokračují," hlásil dnes ráno mimo jiné generální štáb s odkazem na obce v Doněcké oblasti. Boje podle něj pokračují také například kolem obce Opytne.

Ukrajinští obránci odrazili ruské útočné akce u Nove Dmytrivky, Virnopillje a Kurulky u hranic mezi Doněckou a Charkovskou oblastí. A také u obce Zolota Nyva, kde útočící jednotky ustoupily, hlásí ukrajinský generální štáb.

"Nepřátelský personál je demoralizován kvůli neustálému odkládání termínů jejich rotace a klamání ohledně slibovaných plateb. To vede k tomu, že se okupanti odmítají účastnit bojových operací," tvrdí ukrajinské vojenské velení.

Podobné informace poskytnuté jednotlivými stranami konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Při ruském ostřelování Voznesensku utrpělo zranění 12 lidí

Při ruském ostřelování ukrajinského Voznesensku nedaleko Mykolajivu utrpělo zranění 12 lidí, z toho čtyři děti. Všechny raněné děti jsou ve vážném stavu, jedna dívka přišla o oko. Na sociální síti telegram to oznámil gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim, aktuální počet raněných doplnila generální prokuratura. Voznesensk leží asi 30 kilometrů od druhé největší jaderné elektrárny na Ukrajině, píše agentura Reuters.

Ruské rakety zasáhly obytné pětipatrové budovy. Nejmladšímu ze zraněných dětí jsou tři roky, nejstaršímu sedmnáct. Jedno z dětí bylo převezeno na operaci do nemocnice v Mykolajivu, uvedl Kim a zveřejnil fotografie zasažené oblasti.

Státní společnost Enerhoatom, která spravuje všechny čtyři ukrajinské jaderné elektrárny, označila útok na za "další akt ruského jaderného terorismu". "Raketa mohla mířit na jadernou elektrárnu, které se ruská armáda pokusila zmocnit už na začátku března," uvedl Enerhoatom na telegramu s odkazem na Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu. Rusko na toto obvinění bezprostředně nereagovalo.

Ukrajinské úřady dlouhodobě obviňují Rusko z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, která leží jihovýchodně od Jihoukrajinské jaderné elektrárny a je největší v Evropě. Enerhoatom v pátek znovu vyzval, aby Moskva ukončila okupaci elektrárny v Záporožské oblasti a rovněž varoval, že se Rusové tuto elektrárnu chystají odpojit od ukrajinské sítě.

Související

Zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny.

Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci

Rusko pohrozilo zahájením nové vlny systematických úderů na Kyjev, k čemuž přistoupilo jen několik dní poté, co na ukrajinské hlavní město podniklo jeden z největších útoků od začátku války. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém oficiálním prohlášení specifikovalo, že tyto nové útoky budou cílit na rozhodovací centra a velitelská stanoviště a rovněž na zařízení sloužící k výrobě bezpilotních letounů přímo ve městě. Moskva v této souvislosti vyzvala cizí státní příslušníky a diplomaty, aby opustili Kyjev co nejdříve, a zároveň varovala tamní občany, aby se nezdržovali v blízkosti administrativních a vojenských budov.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 42 minutami

ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty

Léky, které bylo dosud možné získat výhradně v ordinacích specialistů, budou moci od 1. července předepisovat také praktičtí lékaři. Stovky tisíc pacientů s nemocným srdcem, ledvinami, cukrovkou či dalšími chronickými chorobami tak ušetří čas strávený objížděním odborných ambulancí. Nová vyhláška Ministerstva zdravotnictví, která tuto úpravu navrhuje, se v současné době nachází ve fázi připomínkového řízení se zkrácenou sedmidenní lhůtou.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie

EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce

Evropská unie v současné době intenzivně zvažuje obnovení diplomatických kontaktů s Moskvou ohledně konfliktu na Ukrajině. Tento krok přichází ve chvíli, kdy americké vyjednávací úsilí zcela uvízlo na mrtvém bodě a Rusko zároveň stupňuje své ničivé letecké údery. Celá záležitost se stane hlavním tématem neformálního setkání evropských ministrů zahraničí na Kypru. Samotná Ukrajina na Evropskou unii naléhá, aby pomohla vyjednat ukončení války, přičemž ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha potvrdil, že Kyjev má velký zájem vnést do celého vyjednávacího procesu novou dynamiku.

před 3 hodinami

Rada míru

Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala

Oficiální finanční fond zřízený Světovou bankou pro Radu míru amerického prezidenta Donalda Trumpa neobdržel doposud žádné prostředky. Tento stav trvá navzdory tomu, že Spojené státy americké spolu s dalšími světovými lídry přislíbily na podporu této iniciativy celkovou částku ve výši 17 miliard dolarů. Informaci přinesl deník Financial Times s odvoláním na čtyři nezávislé zdroje, které jsou s celou záležitostí podrobně obeznámeny. Jeden z těchto zdrojů doslova potvrdil, že na zmíněný účet nebyl vložen ani jeden jediný dolar.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel a Andrej Babiš

Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel

Česká muniční iniciativa, která v poslední době pomáhá válkou zmítané Ukrajině, má nový problém. Zmínil ho prezident Petr Pavel. Aniž by je jmenoval, přiznal, že peníze na munici pro Kyjev už neposkytuje několik zemí, které tak dříve činily. 

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli

Poté, co o úterním poledni dali Čechům šanci na lepší umístění Dánové tím, že svůj duel s Norskem poslali do prodloužení, žila naděje, že by skutečně z toho mohlo být konečné druhé místo ve skupině B pro český tým a tím pádem snadnější soupeř. A hlavně také možnost hrát čtvrtfinále ve Fribourgu a necestovat tak do Curychu. Ani jedno se nakonec bohužel nevyplnilo. A to i přesto, že Češi do duelu s obrovským favoritem vstoupili dobře. Po dvou třetinách dokonce vedli 2:1, ale v závěrečné třetí třetině se Kanaďanům povedlo otočit skóre. I když z toho nakonec byla prohra, dá se říct, že Češi odčinili předešlou ostudnou prohru s Norskem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Lebka svaté Zdislavy, ilustrační fotografie.

Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy

Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. 

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU

Jedna z českých vysokých škol bude mít nové nejvyšší vedení. Prezident Petr Pavel v úterý vyhověl návrhu akademického senátu a odvolal rektorku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Barbaru Marii Willi. Ve funkci byla teprve od ledna.

včera

včera

Evropský parlament

Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta

Evropská unie zvažuje, že by budoucím členským státům na několik let odepřela právo veta. Tento krok má učinit rozšiřování unijního bloku politicky přijatelnějším v době, kdy se unie snaží o přijetí nových zemí ještě před koncem tohoto desetiletí. Podle plánů, kterými se zabývá Evropská komise, by kandidátské státy, jako je Moldavsko nebo země západního Balkánu, po svém vstupu do EU automaticky nezískaly právo vetovat zahraničněpolitická rozhodnutí či jiné záležitosti schvalované jednomyslně, například otázky zdanění.

včera

Modžtaba Chámeneí

V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí

Teherán oficiálně zkritizoval Washington za to, že v uplynulých dvou dnech narušil dohodnutý klid zbraní v provincii Hormozgán. Podle vyjádření íránské diplomacie nesou Spojené státy stoprocentní vinu za veškeré dopady těchto neodůvodněných útoků. Íránská vláda vzkázala, že při ochraně své suverenity nehodlá ustupovat a na napadení adekvátně odpoví.

včera

Ilustrační foto

Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie

Šestnáct stadionů, tři země, jeden šampionát. Fotbalové MS bude od 11. června do 19. července největší fotbalovou show, jakou svět kdy viděl. A arény, ve kterých se odehraje, tomu plně odpovídají. Koho zajímá nejen místo konání nadcházejícího šampionátu, ale chce mít přehled také o kurzech, najde vše na jednom místě u Fortuny.

včera

Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení

Okresní soud v Teplicích vyhověl žádosti bývalého poslance Dominika Feriho o podmíněné propuštění na svobodu. Někdejší politik TOP 09 si odpykal dvě třetiny z tříletého trestu, který mu justice vyměřila za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění. Rozhodnutí soudu je pravomocné, jelikož si proti němu odsouzený ani státní zástupce nepodali stížnost, a Feri tak opustí brány teplické věznice ještě dnes.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy