Ukrajinu zasáhly rakety, jsou mrtví i zranění. Snaží se nás zničit, řekl Zelenskyj

Rusko dnes ráno v několika vlnách zasáhlo města napříč Ukrajinou při rozsáhlých útocích, které si podle Kyjeva vyžádaly mrtvé a zraněné a poškodily energetickou infrastrukturu. Moskva na sousední zemi podle ukrajinské armády vypálila desítky raket a nasadila i bezpilotní letouny a letectvo poté, co v neděli Ukrajinu obvinila z útoku na strategický Kerčský most, spojnici Ruska s nelegálně anektovaným Krymem.

Poplašné sirény se rozezněly po celé zemi, výbuchy hlásí města od Lvova po Charkov včetně metropole Kyjev.

Čas a místa útoků si Rusko vybralo tak, aby napáchalo co největší škody, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V Kyjevě se dnes první výbuchy ozvaly v době ranní dopravní špičky, kdy lidé míří do zaměstnání a děti do škol. "Snaží se nás zničit a smazat z povrchu Země. Kompletně. Zničit naše obyvatele, kteří spí doma v Záporoží. Zabít lidi na cestě do práce v Dnipru a v Kyjevě," uvedl Zelenskyj ve vystoupení natočeném v centru Kyjeva a Ukrajince vyzval, aby zůstali v krytech.

Rusko odpálilo proti Ukrajině nejméně 75 raket, z nichž 41 se podařilo sestřelit, uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. Gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim před polednem varoval, že Rusko podniká již třetí vlnu útoků, která se sestává z 47 raket. Moldavská diplomacie si dnes předvolala ruského velvyslance kvůli tomu, že moldavským vzdušným prostorem přelétly tři ruské rakety s plochou dráhou letu.

První vlna útoků si v Kyjevě vyžádala nejméně osm mrtvých a desítky zraněných, uvedla ukrajinská vláda a očekává se, že se tyto počty zvýší. Rakety v ranní dopravní špičce zasáhly podle starosty Vitalije Klička "kritickou infrastrukturu", budovu filharmonie, dvě muzea, ale i dětské hřiště nebo památník, u kterého se nachází sídlo ukrajinské tajné služby SBU nebo kancelář prezidenta. V metropoli také propukl požár. Média i svědci následně hovořily o další vlně výbuchů. V Kyjevské oblasti zasahuje protivzdušná obrana, oznámil šéf oblastní správy Oleksij Kuleba a vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech. Metropole nebyla terčem útoků od června.

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných včetně dítěte si vyžádalo nové ostřelování Záporoží, které se stalo terčem útoků v předchozím týdnu. Útok zničil několikapatrovou obytnou budova, město podle místní správy zasáhlo okolo deseti střel.

Výbuchy a výpadky elektřiny hlásily také obyvatelé a úřady z Charkova a Sumské oblasti a Poltavy na severovýchodě Ukrajiny, ve Lvově, Žytomyru, Chmelnyckého a Ternopilu na opačné straně země, jihoukrajinské Oděse a Kryvém Rihu v centrální části Ukrajiny. Energetickou infrastrukturu podle Zelenského Rusko zasáhlo i ve Vinnycké a Ivano-Frankivské oblasti.

Rozsáhlé útoky odsoudily evropské země včetně Británie, podle které je ruské ostřelování civilních oblastí na Ukrajině nepřijatelné. Je to ukázka slabosti ruského prezidenta Vladimira Putina, nikoli jeho síly, uvedl britský ministr zahraničí James Cleverly.

Před dnešním masivním útokem přitáhla pozornost světa silná sobotní exploze na Kerčském mostě, po které následoval požár a zřícení části jedné z vozovek. Putina šlo o "teroristický útok" zorganizovaný z Ukrajiny, Kyjev se k zodpovědnosti oficiálně nepřihlásil.

Ruské útoky si podle ukrajinských úřadů vyžádaly 14 mrtvých a stovku zraněných

Při dnešních masivních ruských raketových útocích na Ukrajinu přišlo o život 14 lidí a 97 jich utrpělo zranění. Na telegramu to večer uvedla ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Ruská vojska vypálila na ukrajinská města 83 střel, tvrdí ukrajinské velení. Terčem se stala kritická infrastruktura, ale zasažen byl podle listu Bild i německý konzulát v Kyjevě nebo - jak píše ruská redakce BBC - populární lávka pro pěší a cyklisty v centru ukrajinské metropole.

Rusko dnes podniklo na Ukrajinu nejrozsáhlejší údery od prvních dní své invaze, napsala agentura AP. Podle agentury Reuters ruské síly zasypaly v dopravní špičce rušná ukrajinská města řízenými střelami a vyřadily z provozu dodávky elektrické energie a tepla. V centru Kyjeva střely podle dostupných informací dopadaly na křižovatky, parky a turistická místa. Exploze byly hlášeny i z dalších měst napříč zemí, jako je Lvov, Ternopil, Žytomyr, Dnipro, Záporoží nebo Charkov.

Letecký poplach podle Ukrajinské pravdy trval po celé zemi asi pět a půl hodiny.

DSNS uvedla, že k 21:00 místního času (20:00 SELČ) zůstávalo bez dodávek elektrické energie 1307 obcí v Kyjevské, Lvovské, Sumské, Ternopilské a Chmelnycké oblasti.

Raketový teror začal již ráno. Rusko během pěti hodin podle generálního štábu a náměstkyně ministra obrany Hanny Maljarové vystřelilo z Kaspického moře a od Nižného Novgorodu 83 střel, z nichž 43 se ukrajinské obraně podařilo sestřelit. Rusové rovněž použili 17 dronů, zkonstruovaných k přímým úderům na pozemní cíle, které odstartovaly z Ruskem anektovaného ukrajinského poloostrova Krymu a z Běloruska, napsala agentura Unian a dodala, že tři z nich se podařilo sestřelit nad Oděsou.

Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že ruská vojska dostala rozkaz připravit masivní útoky proti civilní infrastruktuře Ukrajiny už 2. a 3. října, tedy ještě před poškozením Kerčského mostu, spojujícího Rusko a Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. Hlavním cílem útoku, do kterého se zapojily strategické bombardéry Tu-160 vyzbrojené střelami Ch-101 a námořní plavidla se střelami s plochou dráhou letu Kalibr, bylo podle ukrajinských zpravodajců zničení tepelných elektráren, vyvolání paniky mezi Ukrajinci a zastrašení evropské veřejnosti. Tvrzení ani jedné z válčících stran nelze v podmínkách pokračujících bojů nezávisle ověřit.

Související

Více souvisejících

Kyjev válka na Ukrajině Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy