Evropa musí ukázat svou sílu a schválit šestý balík sankcí proti Rusku, vzkázal dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj premiérům a prezidentům členských států EU, kteří v Bruselu na mimořádném summitu jednají o další pomoci bojující Ukrajině. S lídry bloku se spojil skrze videopřenos a podle agentury Unian je vyzval, aby sankční balík zahrnoval embargo dovoz na ruské ropy.
"Evropa musí ukázat, že je silná. Protože jenom sílu Rusko vnímá jako argument. Nadešel ten čas, kdy nebudete rozdělení, nebudete roztříštěni, ale jednotní. Větší jednota je opravdu základem moci," řekl Zelenskyj a evropské lídry vyzval, aby zapomněli na hádky a ukončili vnitřní spory a šarvátky, které podle něj jen Rusko podbízí k vyvíjení většího tlaku na Evropu. "Šestý sankční balík musíte schválit," dodal prezident.
Lídři evropské sedmadvacítky mají podle ukrajinského státníka dát zelenou embargu na dovoz ruské ropy, které je ale právě tím nejvýbušnějším tématem dnes odpoledne zahájeného dvoudenního jednání v Bruselu. Zákaz Evropská komise navrhla už téměř před měsícem, proti opatření se ale od počátku staví Maďarsko, které má výhrady i přes nabídky výjimek týkajících se středoevropských zemí.
Zelenskyj zdůraznil, že Rusko od 8. dubna, kdy EU schválila zatím poslední, pátý sankční balík, zesílilo svou agresi vůči Ukrajině. Podle Unianu lídrům připomněl počty zabitých dětí nebo vypálených ruských raket a doplnil, že z obětí a škod na Ukrajině viní jenom Moskvu. Zopakoval také předchozí pozici Kyjeva, že je potřeba zavést embargo na dovoz ruské ropy.
"Aby Rusko pocítilo cenu za to, co činí Ukrajině i celé Evropě, aby Evropa byla nezávislá alespoň na ropné části ruských energetických zbraní," dodal Zelenskyj.
Související
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , EU (Evropská unie) , sankce
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
před 1 hodinou
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
před 2 hodinami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 3 hodinami
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 3 hodinami
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 4 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 5 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 6 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 7 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 7 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 9 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
Kontinentální Evropa i Velká Británie čelí další vlně extrémního horka, která přináší rekordně vysoké teploty, rozsáhlá sucha i nebezpečí lesních požárů. Ve Španělsku i v částech Anglie se očekávají teploty dosahující až 40 °C.
Zdroj: Libor Novák