Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie

Prvomájové demonstrace v Paříži a německých městech byly provázeny napětím a incidenty. V Paříži došlo k rozbíjení nejméně dvou výloh obchodů radikály, zatímco ve Stuttgartu se střetly protestující s policií, jak informovala agentura DPA.

Agentura AFP hlásí, že v čele pařížského prvomájového průvodu panovalo napětí. Nejméně dvě obchodní výlohy byly rozbity a jedna krytá zastávka byla poničena, když se skupina asi 4500 lidí, z nichž bylo "několik stovek" radikálů, shromáždila. Pořádkové síly musely použít slzný plyn.

V německém Stuttgartu policie zasáhla proti levicové demonstraci v centru města, když demonstranti napadli zásahové jednotky. Policisté použili pepřový sprej a obušky. Policisté informovali na platformě X o množství trestných činů a porušeních podmínek shromáždění.

V Hamburku ohlásily krajně levicové skupiny tři tradiční prvomájové demonstrace. Jeden průvod, který měl zhruba 1000 účastníků, prošel brzy odpoledne čtvrtí Schanzenviertel a zatím nejsou hlášeny žádné incidenty.

V Aténách se stovky řeckých pracovníků účastnily prvomájového průvodu s požadavkem na zvýšení mezd k dosažení průměru EU a s protesty proti válce v Pásmu Gazy. Mnozí demonstranti drželi palestinské vlajky a vypouštěli balonky na znamení solidarity s Palestinci.

Lodě zůstaly v řeckých přístavech a v Aténách nejezdily autobusy a metro kvůli 24hodinové stávce zaměstnanců v dopravě, kterou vyhlásil největší řecký odborový svaz právě na Svátek práce. 

Související

Versailles

Francii vyděsil kouř nad zámkem ve Versailles. Vzplála střecha

Francie po pěti letech opět řeší požár jedné ze svých ikonických staveb. V úterý se začal valit kouř ze střechy zámku ve Versailles. Na místo dorazili hasiči, turisté byli evakuováni. Událost se naštěstí obešla bez zranění či závažnějších škod na majetku. Plameny se rychle podařilo zlikvidovat.

Více souvisejících

Francie demonstrace ve Francii Německo

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 44 minutami

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina zničila tři ruské systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy