Evropská komise vyplatila Ukrajině první miliardy z padesátimiliardového balíku

Evropská komise (EK) oznámila, že vyplatila první částku ve výši 4,5 miliardy eur v rámci nového nástroje EU pro Ukrajinu.  

Komise zdůraznila, že tímto mimořádným překlenovacím financováním EU má být Ukrajině poskytnuta hotovost na financování provozu státních institucí, vyplácení platů a důchodů a zajištění základních veřejných služeb i v době válečného stavu.

Podle prohlášení EK vláda v Kyjevě ve středu představila svůj oficiální Plán pro Ukrajinu, který se zaměřuje na strukturální reformy, investice a opatření na podporu souladu s EU. Tento plán má připravit půdu pro pravidelné platby v rámci nástroje pro Ukrajinu. Podmínkou pro tyto platby jsou ambiciózní reformy a investice plánované na následující čtyři roky.

Evropská komise bude rychle posuzovat Plán pro Ukrajinu a jeho schopnost zaručit dostatečnou ochranu finančních zájmů EU. Pokud bude plán hodnocen pozitivně, Komise předloží návrh na schválení členským státům. Posouzení plánu má být dokončeno během jednoho měsíce.

Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová po středečním setkání s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem uvedla, že poskytnutí dalších finančních prostředků EU je pro Ukrajinu významným krokem vpřed. Tento krok podle ní dokazuje silnou podporu EU v době potřeby a je důkazem rychlé reakce EU na aktuální události.

Nástroj pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur má poskytnout stabilní a udržitelné financování na podporu obnovy, rekonstrukce a modernizace Ukrajiny v letech 2024–2027, včetně klíčových reforem potřebných pro naplnění eurointegračních ambicí. Tato finanční pomoc se skládá z 17 miliard eur v podobě grantů a 33 miliard eur ve formě půjček.

Evropská komise stanovila politické podmínky pro transparentní a efektivní využívání finančních prostředků EU. Tyto podmínky souvisejí s reformami v oblasti boje proti korupci, praní špinavých peněz a zajištění řádného finančního hospodaření.

Po schválení Plánu pro Ukrajinu a uzavření rámcových dohod mezi EK a Ukrajinou by měla Ukrajina obdržet předběžné financování ve výši 1,9 miliardy eur. Následovat budou pravidelné čtvrtletní platby, pokud budou splněny dohodnuté ukazatele pro reformy a investice. 

Související

Robert Fico

Fico odsoudil ruskou agresi. Ukrajině chce pomoci se vstupem do EU

Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z přístupových rozhovorů, řekl premiér Robert Fico (Smer-SD) po společném jednání vlád Slovenska a Ukrajiny v Michalovcích. EU je podle Fica zárukou perspektivy a mírového rozvoje Ukrajiny.

Více souvisejících

Ukrajina EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy