Evropská unie oficiálně zahájila přístupová jednání s Ukrajinou

Evropská unie oficiálně zahájila přístupová jednání s Ukrajinou na mezivládní konferenci v Lucemburku. Uvedl to server CNN.

Ukrajina získala status kandidátské země v červnu 2022, zhruba tři měsíce po začátku ruské invaze. V listopadu 2022 Evropská komise doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou i Moldavskem, což bylo následně schváleno Evropskou radou v prosinci.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal označil zahájení jednání za historický den a nový začátek ve vztazích mezi Ukrajinou a EU. Delegaci Ukrajiny v Lucemburku vedla místopředsedkyně vlády pro evropskou a euroatlantickou integraci Olha Stefanyšinová.

První mezivládní konference mezi Ukrajinou a EU představuje oficiální začátek jednání, přičemž samotné rozhovory začnou pravděpodobně až za několik měsíců, uvedla agentura AP. Předseda Evropské rady Charles Michel označil tento krok za "klíčový milník", ale také za začátek dlouhého procesu, který bude vyžadovat vytrvalé úsilí, odhodlání a další důležité reformy.

Ukrajina musí své zákony a standardy sladit s těmi v EU, což zahrnuje 35 kapitol právních předpisů v oblastech jako volný pohyb zboží, rybolov, daně, energetiku, životní prostředí a bezpečnost.

K otevření nebo uzavření těchto kapitol je nutný jednomyslný souhlas všech 27 členských zemí EU, které mohou v průběhu jednání vyjádřit své připomínky nebo požadovat další opatření či odklad přístupového řízení. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy