Několik evropských zemí je připraveno se stát součástí koalice ochotných, která bude bránit Ukrajinu a zajistí mír. Výsledky londýnského summitu představil v neděli večer britský premiér Keir Starmer. Podle jeho slov se stále počítá i se Spojenými státy americkými. Evropa nicméně musí zesílit svou roli.
Starmer po jednání řekl, že jakákoliv dohoda na podporu Ukrajiny musí být podpořena silou, přičemž každý z národů musí přispět nejlépe, jak může, převzít zodpovědnost a zvýšit svůj podíl na podpoře Kyjeva.
Podle britského lídra se politici dohodli na důležitých krocích, například na pokračování vojenské pomoci Ukrajině a zesílení ekonomického tlaku na Rusko. Budoucí mírová úmluva musí být ujednána i za účasti Kyjeva a musí zajistit ukrajinskou suverenitu a bezpečnost. Pokud dojde k jejímu uzavření, evropští lídři musí cílit na zabránění další ruské invaze na Ukrajinu. Vzniknout má koalice "ochotných", kteří budou bránit Ukrajinu a zajišťovat mír.
Labouristický premiér konstatoval, že zatímco role Evropy musí zesílit, případná dohoda musí mít i podporu Spojených států. "Souhlasíme s Trumpem, že je urgentně potřeba trvalý mír. Teď ho musíme společně doručit," podotkl.
"Nesouhlasím, že by USA byly nespolehlivý spojenec. Neexistují žádné dvě země tak blízce spjaté jako naše země," prohlásil Starmer s tím, že několik zemí naznačilo, že se chce stát součástí koalice ochotných. Jména ale prozradit nechtěl. Součástí se podle jeho slov mohou stát i mimoevropské země, například Kanada.
Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) byly dnes v Londýně položeny základy koalice zodpovědných. "To je skupina zemí, které chtějí spolupracovat a jimž není bezpečnost a obrana Evropy lhostejná. Shodli jsme se, že všichni budeme více investovat do vlastní obrany, a také na tom, že posílíme vojenskou podporu Ukrajině, protože tou nejdůležitější bezpečnostní zárukou pro Ukrajinu je její silná armáda," napsal na sociální síti X.
"Všichni jsme si vědomi závažnosti situace, teď je třeba přejít od slov k činům. I proto v nejbližší době s kolegy z vlády projednám navýšení rozpočtu na obranu," dodal premiér.
Dějištěm summitu byl londýnský Lancaster House. Harmonogram akce ani její témata nebyly předem známé. Jednání se zúčastnil i ukrajinský prezident Zelenskyj, který se poté odebral na setkání s britským králem Karlem III.
Související
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
EU (Evropská unie) , Keir Starmer (labouristi) , Velká Británie , Petr Fiala (ODS) , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Ukrajina , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 46 minutami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 2 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno včera
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
včera
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
včera
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
včera
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
včera
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
včera
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě