Branci v ruské Orenburské oblasti si stěžovali na nedostatečné platy poté, co podepsali smlouvu s ruským ministerstvem obrany. Video s jejich projevem zveřejnil na telegramu nezávislý ruský zpravodajský kanál Astra. Ruský resort přitom dlouhodobě slibuje novým vojákům poměrně vysoké platy, které přesahují v přepočtu 55 tisíc korun.
„Všichni máme děti, vnoučata. Nemůžeme zaplatit za komunální služby, za světlo, za plyn, protože náš gubernátor si myslí, že peníze potřebuje víc on než my, ne naše rodiny,“ říká voják. „Blíží se volby, zvolí ho znovu. Myslím, že ho v kraji vůbec nepotřebujeme, ani zdaleka. A všichni mě podpoří.“
Podle zjištění serveru Insider už je ruské ministerstvo obrany natolik zoufalé, že se snaží rekrutovat ze sousedního Kazachstánu. Rekrutům nabízí bonus 5200 dolarů (v přepočtu 115 tisíc korun) a měsíční plat nejméně 2000 dolarů (asi 44 tisíc korun). „Inzeráty odkazují na webové stránky, které nabízejí lidem možnost vstoupit do ruské armády v oblasti Sachalinu na dálném východě země,“ píše server.
Konkrétně v Kazachstánu žije asi 3,5 milionu etnických Rusů, kteří tvoří téměř 18 procent z více než devatenáctimilionové populace země. V náborových inzerátech se nachází ruská a kazašská vlajka s nápisem „Rameno k rameni“.
Ruská armáda spustila kampaň k náboru do armády i letos v dubnu, informovala o ní britská stanice BBC. Resort obrany zveřejnil video, na němž vyzývá Rusy, aby se vzdali svých civilních zaměstnání ve prospěch smlouvy s armádou.
Vystupují na něm hlídač supermarketu, instruktor fitness a taxikář, kteří byli „rozčarováni“ civilním životem a po vstupu do armády našli uplatnění. Režim zde nabídl ještě vyšší nabídku než v kazašské kampani – v přepočtu přes 55 tisíc korun měsíčně.
Související
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
Ruská armáda , Rusko , kazachstán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
před 2 hodinami
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
před 3 hodinami
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
před 4 hodinami
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
před 4 hodinami
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
před 5 hodinami
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
před 6 hodinami
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
před 6 hodinami
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
před 7 hodinami
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
před 8 hodinami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 9 hodinami
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 10 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 11 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 11 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 11 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 12 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 13 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 14 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 15 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 16 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě