Falešné ruské sliby. Moskva slibuje za vstup do armády slušný plat, realita pokulhává

Branci v ruské Orenburské oblasti si stěžovali na nedostatečné platy poté, co podepsali smlouvu s ruským ministerstvem obrany. Video s jejich projevem zveřejnil na telegramu nezávislý ruský zpravodajský kanál Astra. Ruský resort přitom dlouhodobě slibuje novým vojákům poměrně vysoké platy, které přesahují v přepočtu 55 tisíc korun.

„Všichni máme děti, vnoučata. Nemůžeme zaplatit za komunální služby, za světlo, za plyn, protože náš gubernátor si myslí, že peníze potřebuje víc on než my, ne naše rodiny,“ říká voják. „Blíží se volby, zvolí ho znovu. Myslím, že ho v kraji vůbec nepotřebujeme, ani zdaleka. A všichni mě podpoří.“

Podle zjištění serveru Insider už je ruské ministerstvo obrany natolik zoufalé, že se snaží rekrutovat ze sousedního Kazachstánu. Rekrutům nabízí bonus 5200 dolarů (v přepočtu 115 tisíc korun) a měsíční plat nejméně 2000 dolarů (asi 44 tisíc korun). „Inzeráty odkazují na webové stránky, které nabízejí lidem možnost vstoupit do ruské armády v oblasti Sachalinu na dálném východě země,“ píše server.

Konkrétně v Kazachstánu žije asi 3,5 milionu etnických Rusů, kteří tvoří téměř 18 procent z více než devatenáctimilionové populace země. V náborových inzerátech se nachází ruská a kazašská vlajka s nápisem „Rameno k rameni“. 

Ruská armáda spustila kampaň k náboru do armády i letos v dubnu, informovala o ní britská stanice BBC. Resort obrany zveřejnil video, na němž vyzývá Rusy, aby se vzdali svých civilních zaměstnání ve prospěch smlouvy s armádou. 

Vystupují na něm hlídač supermarketu, instruktor fitness a taxikář, kteří byli „rozčarováni“ civilním životem a po vstupu do armády našli uplatnění. Režim zde nabídl ještě vyšší nabídku než v kazašské kampani – v přepočtu přes 55 tisíc korun měsíčně. 

Související

Více souvisejících

Ruská armáda Rusko kazachstán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy