Francie je opět plná policistů v pohotovosti. Slaví významný svátek, úřady se bojí násilností

Francouzské úřady jsou si vědomé hrozby, která plyne z významného Dne dobytí Bastily. Po celé zemi je nyní rozmístěno 45 tisíc policistů. Byl zakázán prodej zábavní pyrotechniky. Po jednom z hlavních pařížských náměstí Champs Elysées prošel průvod více než pěti tisíc lidí, konala se i vojenská přehlídka. 

Uskupení polských nezávislých novinářů Attentive Media na twitteru zveřejnilo video z přehlídky, na kterém francouzský prezident Emmanuel Macron mává davům z vojenského vozu doprovázeného konvojem koní, vozidel a motorek. Z davů okolo ulice se ozývaly hlasité výzvy k jeho rezignaci.

Na přelomu června a července se napříč zemi rozpoutaly masivní protesty poté, co policista zastřelil sedmnáctiletého mladíka. „Při nejintenzivnějších městských střetech za posledních téměř dvacet let byly zapáleny tisíce aut, zničen veřejný majetek a zatčeno přes 3700 osob, z nichž mnohé byly nezletilé,“ píše server France24.

Šéf pařížské policie ve čtvrtek uvedl, že se úřady „ničeho neobávají, jsou jen opatrné“. Bezpečnostní obavy vzbuzuje také návštěva indického premiéra Narendry Módího, kterého Macron plánuje vyznamenat. Vyznamenání údajně odráží prohlubující se vztahy mezi Francií a Indií. Obě země slaví pětadvacáté výročí strategického partnerství.

Některá města kompletně zrušila tradiční ohňostroje, od desáté hodiny večerní v pařížském regionu nebudou jezdit autobusy a tramvaje. „Věřili byste tomu, že se ve velké francouzské demokracii vzdáváme svého národního svátku kvůli strachu, který vyvolávají některé osoby kvůli možným násilnostem nebo potenciálním nepokojům?“ ptala se vůdkyně krajně pravicové opozice Marine Le Penová. Vládní opatření označila za „přiznání naprosté ztráty důvěry ve stát“.

Pařížský ohňostroj se ale neruší. France24 přiblížil, že jej budou lídři Indie i Francie sledovat poté, co se zúčastní banketu s dvěma stovkami hostů v muzeu Louvre.

Související

Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV

Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných

V severní Francii došlo v úterý ráno k tragické železniční nehodě, při které se vysokorychlostní vlak TGV srazil s nákladním automobilem převážejícím vojenskou techniku. Střet se odehrál kolem sedmé hodiny ranní na železničním přejezdu v departementu Pas-de-Calais, konkrétně v oblasti mezi městy Béthune a Lens. Náraz byl natolik silný, že lokomotiva vlaku vykolejila.
Armáda Francie

Francouzská armáda zásadně mění strategii. Do čtyř let očekává válku s Ruskem

Francouzská armáda v reakci na probíhající konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě zásadně přehodnocuje svou strategii. Podle generála Dominiqua Tardifa, zástupce náčelníka štábu letectva, se Paříž připravuje na možnou konfrontaci s Ruskem, ke které by mohlo dojít koncem tohoto desetiletí. Zkušenosti z moderních bojišť se promítají do aktualizovaného zákona o vojenském plánování, který má být představen 8. dubna.

Více souvisejících

Francie Policie Francie

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Oto Klempíř (ministr kultury)

Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

před 53 minutami

před 1 hodinou

Péter Magyar

Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem

Příští maďarský premiér Péter Magyar už od nedělního volebního triumfu mluvil s deseti evropskými lídry. Zdůraznil, že sám od sebe rozhodně nebude volat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který je považován za blízkého spojence končícího premiéra Viktora Orbána. Magyar ale zmínil, že by zvedl telefon, pokud by mu Putin zavolal. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech

Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.

včera

včera

Václav Hybš

Zemřel legendární kapelník Václav Hybš

Českou hudební scénou otřásla velmi smutná zpráva v úvodu nového kalendářního týdne. Ve věku úctyhodných 90 let zemřel známý kapelník a hudebník Václav Hybš, jenž svého času spolupracoval s největšími hvězdami populární hudby u nás. 

včera

Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí

Nad Českem se momentálně nachází velké množství saharského prachu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí na sociální síti X. V posledních letech jde o poměrně pravidelnou záležitost, která přitom může mít vliv na počasí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy