Francie je opět plná policistů v pohotovosti. Slaví významný svátek, úřady se bojí násilností

Francouzské úřady jsou si vědomé hrozby, která plyne z významného Dne dobytí Bastily. Po celé zemi je nyní rozmístěno 45 tisíc policistů. Byl zakázán prodej zábavní pyrotechniky. Po jednom z hlavních pařížských náměstí Champs Elysées prošel průvod více než pěti tisíc lidí, konala se i vojenská přehlídka. 

Uskupení polských nezávislých novinářů Attentive Media na twitteru zveřejnilo video z přehlídky, na kterém francouzský prezident Emmanuel Macron mává davům z vojenského vozu doprovázeného konvojem koní, vozidel a motorek. Z davů okolo ulice se ozývaly hlasité výzvy k jeho rezignaci.

Na přelomu června a července se napříč zemi rozpoutaly masivní protesty poté, co policista zastřelil sedmnáctiletého mladíka. „Při nejintenzivnějších městských střetech za posledních téměř dvacet let byly zapáleny tisíce aut, zničen veřejný majetek a zatčeno přes 3700 osob, z nichž mnohé byly nezletilé,“ píše server France24.

Šéf pařížské policie ve čtvrtek uvedl, že se úřady „ničeho neobávají, jsou jen opatrné“. Bezpečnostní obavy vzbuzuje také návštěva indického premiéra Narendry Módího, kterého Macron plánuje vyznamenat. Vyznamenání údajně odráží prohlubující se vztahy mezi Francií a Indií. Obě země slaví pětadvacáté výročí strategického partnerství.

Některá města kompletně zrušila tradiční ohňostroje, od desáté hodiny večerní v pařížském regionu nebudou jezdit autobusy a tramvaje. „Věřili byste tomu, že se ve velké francouzské demokracii vzdáváme svého národního svátku kvůli strachu, který vyvolávají některé osoby kvůli možným násilnostem nebo potenciálním nepokojům?“ ptala se vůdkyně krajně pravicové opozice Marine Le Penová. Vládní opatření označila za „přiznání naprosté ztráty důvěry ve stát“.

Pařížský ohňostroj se ale neruší. France24 přiblížil, že jej budou lídři Indie i Francie sledovat poté, co se zúčastní banketu s dvěma stovkami hostů v muzeu Louvre.

Související

Více souvisejících

Francie Policie Francie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy