V neděli se v Káhiře neuskutečnila dohoda o příměří v Gaze. Ani Hamas, ani Izrael nepřijali navrhované kompromisy, které předložili zprostředkovatelé. Tato situace podle dvou egyptských bezpečnostních zdrojů zpochybňuje šance na úspěch v posledním pokusu, podporovaném USA, ukončit deset měsíců trvající konflikt.
Vysoký americký představitel označil tato jednání o příměří v Gaze za „konstruktivní“ a zdůraznil, že byla vedena v duchu spolupráce s cílem dosáhnout „konečné a proveditelné dohody“. Uvedla to agentura Reuters.
Podle anonymního úředníka bude proces pokračovat v následujících dnech prostřednictvím pracovních skupin, které se zaměří na řešení zbývajících problémů a detailů. Týmy zůstanou v Káhiře, aby pokračovaly v jednáních.
Měsíce jednání nedokázaly přinést dohodu o ukončení izraelské vojenské kampaně v Gaze ani o osvobození zbývajících rukojmích, které Hamas zajal během útoku na Izrael 7. října, což vedlo k vypuknutí války.
ake Sullivan, americký poradce pro národní bezpečnost, oznámil na tiskové konferenci v Halifaxu, že Washington nadále „intenzivně“ usiluje o dosažení příměří a dohody o rukojmích v Káhiře. Hlavními tématy současných jednání, která zprostředkovávají USA, Egypt a Katar, jsou otázky týkající se izraelské přítomnosti v Philadelphi Corridor, úzkém 14,5 km dlouhém pásmu podél jižní hranice Gazy s Egyptem.
Podle egyptských zdrojů zprostředkovatelé navrhli několik možností ohledně přítomnosti izraelských sil v koridoru Philadelphi a koridoru Netzarim, který prochází středem pásma Gazy, ale žádná z těchto alternativ nebyla přijata oběma stranami. Izrael rovněž vznesl námitky k některým palestinským zadrženým
Od čtvrtka se týmy z Izraele, Spojených států a Egypta snažily snížit zbývající rozdíly, připravující se na sobotní jednání, kdy se Katar a Egypt setkali s vysokými představiteli Hamasu k detailnímu projednání návrhu. V neděli se k jednáním připojili i představitelé Izraele, aby řešili zbývající problémy za podpory zprostředkovatelů, přičemž však nebylo potvrzeno, zda došlo k průlomu. Hamas uvedl, že Izrael změnil své stanovisko ohledně stažení vojsk z koridoru a předložil nové podmínky, včetně kontroly návratu vysídlených Palestinců do hustě osídleného severu Gazy, což Hamas odmítá.
Představitel Hamasu Usáma Hamdan pro televizi Al-Aksá prohlásil, že Hamas neakceptuje nové podmínky a bude se držet dohody z 2. července. Delegace Hamasu opustila Káhiru po jednání s zprostředkovateli a znovu zdůraznila, že jakákoli dohoda musí obsahovat trvalé příměří a úplné stažení Izraele z Gazy..
Související
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
Izrael , Hamás , Egypt , Abd Fattáh Sísí
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě