Harry a Meghan útočí na odkaz královny Alžběty, hodnotí média dokument

Za neslušnost, za bod, ze kterého není návratu či za útok na královnin odkaz dnes britský tisk označil první tři díly dokumentárního seriálu o britském princi Harrym a jeho manželce Meghan. Některé deníky dokonce pár vyzvaly, aby se vzdal královských titulů. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu v dokumentu kritizovali chování médií a hovořili i o svých vztazích s rodinou.

Bulvární list The Sun, který věnoval Harrymu a Meghan titulní stránku a mnoho dalších stran podobně jako další britské deníky, se ptá, zda je možné klesnout ještě níž. List Daily Mail v úvodníku napsal, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou "neslušní", a Daily Mirror tři roky po odjezdu Harryho a Meghan do Kalifornie hovoří o bodu, ze kterého není návratu.

Harry a Meghan v prvních třech dílech seriálu, které byly zveřejněny ve čtvrtek, vyprávějí o tom, jak se seznámili a zamilovali se do sebe. Především se ale zaměřují na nevítanou pozornost médií, zejména bulvárních, a paparazziů, které obviňují z toho, že chtějí Meghan zničit. Bývalá americká herečka je v dokumentu přirovnávána k princezně Dianě, jež zemřela při autonehodě v Paříži v roce 1997, když se snažila ujet bulvárním fotografům.

Rozruch v bulvárních médiích, se kterými Harry a Meghan vedou hořkou bitvu, jež se neobešla bez několika žalob, však vyvolala spíše kritika královské rodiny, monarchie jako takové, zesměšňování protokolů a náznaky, že Británie je netolerantní a rasistická. "Je to hrubé zkreslení skutečnosti," napsal Daily Mail.

Harry a Meghan "projevují dětinskou neúctu k britské kultuře a jejím zvyklostem", napsal konzervativní deník The Daily Telegraph. Buckinghamský palác podle listu musí "trpět", když vidí Harryho, který pochází z Británie, jak vykresluje celou zemi jako "bandu zastánců nadřazenosti bílé rasy podporujících brexit".

List také poukázal na kritiku britského Společenství (Commonwealth), která v seriálu zaznívá prostřednictvím několika expertů, nikoli však přímo od Harryho nebo Meghan. Různí řečníci se především ve třetím díle vyjadřují k dědictví kolonialistické a otrokářské minulosti britského impéria, a to na pozadí několika záběrů, v nichž královna Alžběta II. hovoří o své náklonnosti ke Společenství.

"Jejich chování je prostě neuctivé vůči královnině památce a instituci, které tak svědomitě sloužila," píše Mirror. Podle The Times lidé z okolí královské rodiny "vyjádřili svůj šok" nad kritikou Společenství.

Kulturní redaktorka BBC Katie Razzallová dokumentární seriál označila za spíše nudný. "Pokud jste sledovali upoutávky a mysleli si, že Harry a Meghan, silně propagovaný nový seriál Netflixu, bude výbušný, připravte se na zklamání," napsala. Televizní kritička Lucy Manganová v recenzi pro list The Guardan uvedla, že seriál "byl tak nechutný, že málem vyzvracela snídani".

Přestože na seriál zatím nebylo mnoho reakcí od politiků, konzervativní poslanec Bob Seely řekl několika médiím, že připravuje zákon, který by Harrymu a Meghan odebral královské tituly.

Americká herečka Meghan a Harry, který je druhým synem britského krále Karla III., v roce 2020 oznámili, že se zříkají svých oficiálních povinností v rámci královské rodiny. Pro tu se jednalo o nejvážnější krizi od smrti Harryho matky, princezny Diany. Pár o svých vztazích s královskou rodinou, kterou kritizoval a jako instituci obvinil z rasismu, veřejně promluvil například v rozhovoru s Oprah Winfreyovou v březnu 2021. S Netflixem podepsal smlouvu v hodnotě několika milionů dolarů. Zbývající tři díly streamovací služba nabídne ve čtvrtek 15. prosince.

Související

Více souvisejících

Princ Harry Meghan Markleová královská rodina (gbr) Královna Alžběta II. Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy