Podle nejmenovaného vysokého činitele americké administrativy Izrael podpořil rámec dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění části izraelských rukojmích, které drží teroristické hnutí Hamás.
Podle této osoby Izrael v podstatě přijal návrh, který zahrnuje šestitýdenní příměří v Pásmu Gazy a propuštění ohrožených rukojmích, mezi nimiž jsou nemocní, zranění, ženy a lidé v pokročilém věku.
Činitel uvedl, že nyní "je na tahu Hamás a my se snažíme tuto situaci posunout co nejvíce, jak jen můžeme." Vzhledem k citlivosti jednání o příměří hovořil s novináři pod podmínkou zachování anonymity a nemohl sdílet veřejně podrobnosti z jednání.
Agentura Reuters informovala, že v neděli se v Káhiře znovu sejdou strany jednající o příměří v Gaze. Izrael a palestinské hnutí Hamás diskutují o možnosti příměří za pomoci prostředníků, včetně Egypta a Kataru.
Americký prezident Joe Biden v pátek vyjádřil naději, že do začátku muslimského postního měsíce ramadánu, tedy do 10. března, dojde k uzavření příměří.
"Doufám v to, pořád na tom tvrdě pracujeme. Ještě tam však nejsme," odpověděl v pátek Biden novinářům na otázku, zda očekává dohodu před začátkem muslimského posvátného měsíce ramadán, který začne 10. března.
"Dostaneme se tam, ale ještě tam nejsme a možná se tam ani nedostaneme," dodal Biden bez dalších podrobností, když zamířil ke své helikoptéře, aby strávil víkend v prezidentském sídle Camp David v americkém státě Maryland.
Biden naléhal i ve čtvrtek na rychlé uzavření dohody o příměří. Důvodem byl incident v Pásmu Gazy, při kterém během rozdávání humanitární pomoci Palestincům přišlo o život více než 115 lidí.
Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.
Izraelská média s odvoláním na armádní zdroje uvedla, že dav se bezdůvodně přibližoval k izraelským vojákům a ohrožoval je, proto spustili palbu. Několik lidí také údajně srazila nákladní vozidla.
IDF však tvrdí, že izraelští vojáci vystřelili varovné výstřely a poté mířili na nohy osob, které se k nim nebezpečně blížily. Izraelská armáda tak přiznala, že její vojáci spustili palbu do davu, a dodala, že případ vyšetřuje.
Podle očitých svědků ke střelbě došlo poté, co se stovky Palestinců vrhly na nákladní auta, která měla v enklávě distribuovat humanitární pomoc civilistům. Podle svědků se dav dostal příliš blízko k izraelským tankům, takže na něj vojáci začali střílet.
Související

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

Jdete moc pomalu? Zastřelí vás. Svědek promluvil o drsném životě v okupované Gaze
Izrael , Hamás , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)
Aktuálně se děje
před 56 minutami

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
před 2 hodinami

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
před 3 hodinami

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
před 3 hodinami

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
před 4 hodinami

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
před 5 hodinami

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
před 5 hodinami

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
před 6 hodinami

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
před 7 hodinami

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
před 7 hodinami

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
před 8 hodinami

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
před 9 hodinami

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
před 9 hodinami

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
před 10 hodinami

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
před 11 hodinami

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
před 11 hodinami

Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
před 12 hodinami

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem
před 13 hodinami

Tropické počasí po víkendu ukončí studená fronta. Přinese změnu
včera
Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém
Nový problém vyvstal v případu zesnulé horolezkyně Kláry Kolouchové. Ačkoliv panuje přesvědčení, že je Češka po smrti, zatím nebyla prohlášena za mrtvou. To klidně může trvat několik let, upozorňují experti.
Zdroj: Jan Hrabě