Izrael tvrdí, že na Západním břehu Jordánu neplánuje zakládat nové osady

Izrael na území okupovaného Západního břehu Jordánu neplánuje stavět nové osady. S odkazem dnešní prohlášení úřadu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura Reuters. Vyjádření přichází den poté, co izraelský parlament umožnil návrat židovských osadníků do čtyř osad vyklizených v roce 2005. 

Krok izraelské vlády odsoudila palestinská samospráva, Evropská unie i Spojené státy. V úterý si izraelského velvyslance v USA výjimečně předvolala tamní náměstkyně ministerstva zahraničí.

Změnu zákona o osadách schválil v noci na úterý izraelský parlament. V něm mají většinu vládní strany, mezi nimiž jsou i strany krajně pravicové a ultraortodoxní. Netanjahuova vláda a především někteří její ministři osady na okupovaném území podporují a mluví o jejich rozšiřování. Osady Ganim, Kadim, Homeš a Sanur, jejichž nové osídlení parlament umožnil, byly vyklizeny před 18 lety na základě zákona prosazeného vládou tehdejšího premiéra Ariela Šarona. Současný návrat osadníků je podmíněný souhlasem armády.

Izraelského velvyslance ve Spojených státech Mikea Herzoga si v úterý výjimečně předvolala tamní náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová, která podle svého mluvčího "vyjádřila obavu ohledně legislativy schválené izraelským Knesetem, která zvrátila důležité části zákona z roku 2005 o stažení (osadníků), včetně zákazu zakládání osad na severu Západního břehu". Podle některých amerických představitelů prohlášení neodráží ostrost, se kterou USA zákon kritizovaly, píše deník Haarec.

"Hlasování Knesetu konečně zrušilo diskriminační zákon, který Židům zakazoval žit v oblastech severního Samaří, které je součástí jejich historické vlastí," stojí v prohlášení Netanjahuova úřadu, který použil biblické označení pro území Západního břehu. Prohlášení rovněž dodává, že vláda nemá v úmyslu v daných oblastech zakládat nové osady.

Americká diplomacie rovněž označila rozhodnutí izraelského parlamentu o návratu do osad za "provokativní a kontraproduktivní", pokud má být obnoven klid v Izraeli a na Západním břehu Jordánu před nadcházejícími židovskými, muslimskými a křesťanskými svátky. Zákon odsoudila také palestinská samospráva a Brusel, který vyzval k zmírnění napětí.

Od války v roce 1967 Izrael na palestinském území na Západním břehu Jordánu vystavěl na 140 židovských osad. V poslední době v tomto regionu zesílily střety mezi židovskými osadníky a Palestinci, například v obci Huvára. Únorový útok tamních židovských osadníků na Palestince a jejich domy označil jeden z izraelských armádních činitelů za pogrom. Útok následoval poté, co palestinský radikál zastřelil dva izraelské mladíky.

Související

Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 
Izrael, Jeruzalém

Izraelci se zdráhají pomoci Ukrajině. Zlomem může být výstražný systém proti ruským raketám

Izrael se od začátku války na Ukrajině vyhýbá přímé vojenské pomoci napadené zemi, za což si několikrát vysloužil kritiku. Podle serveru Foreign Policy je důvod jednoduchý – bezpečnost. Syrským vzdušným prostorem se prohánějí ruská letadla a Izraelci zde potřebují bojovat proti Islámských revolučním gardám. Což jim Kreml z vlastního zájmu s přimhouřeným okem povoluje.

Více souvisejících

Izrael palestina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump usvědčil sám sebe, obžaloba má pevný základ. Republikáni nejsou jednotní

Republikáni nejsou vůči obžalobě proti Donaldu Trumpovi jednotní. Republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie se proti němu staví tvrdě, zatímco jeho nejsilnější protivník u prezidentských voleb 2024 DeSantis zvolil smírný tón a postavil se za bývalého prezidenta. Ten přitom usvědčil sám sebe prostřednictvím nahrávky, kde obvinil generála Milleyho z toho, že se proti němu v posledních dnech prezidentského mandátu jakýmsi způsobem spikl. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Finále se hrálo na stadionu Slavie v pražském Edenu.

Pražské finále EKL ovládl West Ham se Součkem a Coufalem. Fiorentině lepší výkon nestačil

Ve středu večer byl k vidění na území České republiky jedinečný fotbalový duel. Konkrétně v pražském Edenu se odehrálo finále Evropské konferenční ligy, v němž se střetli fotbalisté Fiorentiny a West Hamu. Šlo navíc o finále s výrazným českým podtextem. Kromě toho, že se hrálo v Praze, za West Ham v základní sestavě nastoupili čeští reprezentanti Vladimír Coufal a Tomáš Souček, v dresu Fiorentiny se až v samotném závěru objevil další český krajan Antonín Barák. O tom, že nakonec londýnský celek získá první evropskou trofej od roku 1965, se v závěru po brejkové situaci postaral Bowen, jenž tak navázal na předešlou branku z penalty svého spoluhráče Benrahmi. Na tu ještě jinak fotbalovější Fiorentina dokázala rychle zareagovat gólem Bonaventury, ale v závěru už podruhé v zápase vyrovnat nedokázala. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

včera

Aktualizováno včera

včera

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

včera

včera

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

včera

Aktualizováno včera

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy