Izrael ukázal šéfa Hamásu na videu. K identifikaci pomohla AI

Izraelská armáda v úterý zveřejnila video, které zachycuje skrývajícího se šéfa teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahjá Sinvára. Pokud se potvrdí, že jsou záběry pravé, tak jde o první obrazové zprávy o muži, jehož Izrael považuje za jednoho ze strůjců říjnového útoku. 

Na video upozornil web Times of Israel. Na záběrech je zezadu zachycen muž, který prochází s dalšími lidmi včetně dětí tunelem. Nejspíš jde o Sinvára a členy jeho rodiny. Podle izraelské armády jde o záznam z 10. října loňského roku z bezpečnostní kamery nalezené speciálními silami.

Podle izraelských vojáků pomohla k identifikaci šéfa Hamásu i umělá inteligence. Na záznamu má být také jedna z manželek, tři potomci a Sinvárův bratr Ibráhím. Video ukazuje, že hledaný muž je v dobré zdravotní kondici. 

"Toto či jiné video není to, na čem opravdu záleží. Důležité jsou informace, které shromažďujeme a které nám umožní vypátrat vysoké představitele Hamásu a rukojmí," vysvětlil mluvčí armády Daniel Hagari s tím, že hon na Sinvára rozhodně nekončí. 

Izraelský ministr obrany Joav Galant v minulém týdnu řekl, že šéf Hamásu v Pásmu Gazy je nadále na útěku a přesouvá se z jednoho úkrytu do druhého. 

Související

Jahjá Sinvár, šéf Hamásu v Gaze zvaný

Izrael možná nezabije vůdce Hamásu z Gazy. Nabízí se jiné řešení

Izrael uvažuje o tom, že nezabije vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Jahjá Sinvár a Muhammad Díf by mohli být vyhoštěni, napsal web Times of Israel na základě informací izraelské veřejnoprávní televize Kan. K vyhoštění by mohlo dojít výměnou za propuštění všech rukojmích, jichž se Hamás zmocnil. 

Více souvisejících

Jahjá Sinvár Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 35 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy