Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska

Švédská policie vyšetřovala minulý týden střelbu ve městě Göteborg. Cíl nebyl blíže specifikován, policejní složky ho označily jako „izraelský“. Incident se obešel bez zranění.

Švédská národní televize uvedla, že šlo o jednotku izraelské obranné elektronické firmy Elbit Systems. Dle policejního prohlášení příslušníci zadrželi pachatele ve věku třinácti let.  Ačkoliv se v policejním hlášení jméno firmy Elbit systems neobjevilo, její generální ředitel Tobias Wennberg agentuře Reuters řekl, že ve čtvrtek došlo mimo její areál k vážnému incidentu a dodal, že při incidentu nebyl nikdo zraněn. "Elbit Systems Sweden jinak o incidentu neví. Naše operace pokračují jako obvykle," uvedl dle webu VOA v e-mailu. 

Na místě byl zadržen mladý podezřelý a bylo zahájeno předběžné vyšetřování pokusu o vraždu a 'zločin se závažnou zbraní',“ dodala serveru DW policie. Policejní mluvčí uvedl, že existuje pouze jeden podezřelý a vyšetřovatelé si nejsou vědomi žádných konkrétních hrozeb vůči dalším izraelským cílům ve městě na západním pobřeží Švédska. 

Švédská policie již v květnu posílila bezpečnost kolem izraelských a židovských zájmů v reakci na podezřelé výstřely v blízkosti izraelské armády ve Stockholmu. 

Od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v říjnu 2023 došlo ve Švédsku k několika incidentům zjevně zaměřeným na izraelské zájmy. V červnu nalezla švédská policie „podezřelý výbušný předmět“ nedaleko kanceláří stejné firmy. V únoru pro změnu našla policie na pozemcích izraelské ambasády granát. 

Dle zprávy evropské agentury pro základní lidská práva (FRA) „v EU přetrvává antisemitismus, který postihuje Židy on-line i off-line“.  Ačkoliv její šetření bylo provedeno ještě před útoky Hamásu v říjnu roku 2023, zpráva byla následně doplněna o (v té době, leden – únor 2024) aktuální údaje a uvádí, že „Židé od října 2023 čelí většímu počtu antisemitských incidentů. Některé organizace vykázaly nárůst o více než 400 %“.  Z Česka byla oslovena Federace židovských obcí v ČR, která podle zprávy FRA uvedla, že v roce 2023 se počet antisemitských útoků téměř zdvojnásobil v porovnání s rokem 2022.

V Německu se dle serveru Politico loni odehrálo skoro 5000 antisemitských incidentů. To je o 82% více, než v roce 2022. Incidenty se navíc častěji odehrávají na veřejnosti, na ulicích, v parcích, v prostředcích hromadné dopravy nebo i ve školách. Unie proto na jaře spustila projekt Evropská síť pro monitorování antisemitismu, kde se dají incidenty i nahlásit.

„Zažíváme v tomhle ohledu největší krizi od založení Evropské unie. Extremisté se shodnou na máločem, kromě jediného – na antisemitismu a nenávisti k židům,“ upozornila evropská koordinátorka pro boj s antisemitismem Katharina von Schnurbeinová.

Do Izraele následkem vzrůstajícího antiseminismu imigrovalo 31 000 lidí z více než 100 zemí, uvedl server Jerusalem Post. 

Související

Více souvisejících

Policie Švédsko Izrael Švédsko Antisemitismus

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie pátrá po soudci Romanu Kafkovi.

Známý soudce se našel. Policie ho prověřuje kvůli možné zpronevěře

Policie ukončila pátrání po pohřešovaném soudci Romanu Kafkovi. Podle dostupných informací je naživu a čelí podezření ze zpronevěry peněz, které mu svěřili jeho známí. Strážci zákona se k okolnostem případu nevyjadřují, věcí se má zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). 

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Zelenskyj naznačil, jak bude Putin sabotovat mírové snahy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin o příměří na Ukrajině nestojí a bude sabotovat veškeré mírové snahy. Američané ale podle Zelenského disponují silou, aby Moskvu přinutili k souhlasu s mírem.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mark Carney

Mark Carney se oficiálně stal premiérem Kanady

Mark Carney se oficiálně stal premiérem Kanady. Po slavnostním složení přísahy podepsal potřebné dokumenty, čímž završil proces svého jmenování. Aktu byla přítomna i generální guvernérka Kanady Mary Simon, která dokumenty rovněž podepsala. Ceremoniál doprovázela hlasitá podpora přihlížejících.

Aktualizováno před 6 hodinami

Donald Trump

Zabraňte masakru, jaký svět neviděl od druhé světové. Ušetřete životy ukrajinských vojáků, vyzval Trump Putina

Americký prezident Donald Trump označil jednání mezi Spojenými státy a Ruskem za „dobrá a produktivní“ a zároveň varoval, že tisíce ukrajinských vojáků jsou zcela obklíčeny ruskou armádou. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že tito vojáci jsou v „velmi špatné a zranitelné pozici“ a že požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jejich životy byly ušetřeny. Podle Trumpa by se v opačném případě jednalo o „hrozný masakr“, jaký svět neviděl od druhé světové války.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

F-35 Joint Strike Fighter

Portugalsko ruší kvůli Trumpovi nákup stíhaček F-35

Portugalská vláda se rozhodla nepořídit americké stíhačky F-35, přestože tamní letectvo jejich nákup doporučilo. Důvodem je nejistota spojená s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně signalizoval změny v postavení Spojených států v rámci NATO.

před 8 hodinami

Hans Petter Midttun

Midttun: USA mají tři možnosti, jak reagovat na ruské odmítnutí příměří na Ukrajině

Podle norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna mají Spojené státy tři možné reakce na ruské odmítnutí příměří na Ukrajině. Nejpravděpodobnějším scénářem je podle něj zvýšený tlak na Kyjev. Další variantou by mohl být ústup Donalda Trumpa od snahy o mírové řešení konfliktu. Nejmenší šanci na realizaci pak expert přisuzuje zvýšenému tlaku na Moskvu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Historický zvrat, který může ovlivnit celou Evropu. Německo se chystá k masivnímu navýšení výdajů

Německo se chystá k masivnímu navýšení výdajů na obranu a infrastrukturu, poté co se lídr konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz dohodl se Zelenými na obřích investicích v hodnotě až jednoho bilionu eur. Tato dohoda znamená zásadní odklon od tradiční fiskální zdrženlivosti Berlína a má za cíl nejen posílit obranu země, ale také podpořit hospodářský růst. 

před 9 hodinami

Následky ostřelování Kyjeva ruskou invazní armádou

Dohoda, která může vše zhoršit? Před deseti lety už k jednomu podpisu došlo, situaci to jen přitížilo

Návrh na příměří mezi Ukrajinou a Ruskem, který tento týden předložily Spojené státy a který Kyjev přijal, má podle amerického ministra zahraničí Marca Rubia vést k „ukončení tohoto konfliktu způsobem, který bude trvalý a udržitelný.“ Historie však ukazuje, že podobná dohoda již jednou selhala a místo trvalého míru přinesla pouze zhoršení situace.

před 10 hodinami

Vladimir Putin

Putin vodí Trumpa za nos. Získává tak čas pro pokračování invaze

Postoj Vladimira Putina k mírovému plánu Spojených států pro Ukrajinu vzbuzuje podezření, že se ruský prezident snaží ve vztahu k Donaldu Trumpovi taktizovat. Americký prezident se často chlubí svým „skvělým vztahem“ s Putinem, ale nyní se ukáže, zda má toto spojenectví skutečný význam, píše ve své analýze CNN.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Mike Waltz

Kreml dohodu odmítnul, podle USA je ale na spadnutí, tvrdí po jednání Witkoffa, které možná neproběhlo

Spojené státy mají „určitý opatrný optimismus“, že dohoda o příměří ve válce na Ukrajině je na spadnutí, uvedl ve čtvrtek pozdě večer poradce pro národní bezpečnost USA Mike Waltz. Kreml se přitom týž den k příměří postavil odmítavě, a to ještě dříve, než se zvláštní vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zda schůzka nakonec proběhla není doteď jasné.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Útok na Moskvu: Hlavním městem Ruska otřásly po náletech dronů exploze

V pátek ráno otřásly Moskvou a jejím okolím exploze v důsledku dalšího útoku bezpilotních letounů. Podle informací telegramového kanálu Ostorožno, Moskva svědci hlásili zvuky výbuchů v ruské metropoli i přilehlých oblastech. Uvedla to ruská verze BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy