Izraelská armáda odpoví na noční útok Íránu "činy a ne slovy"

Izraelská armáda odpoví na noční útok Íránu "činy a ne slovy". Vyplývá to z oficiálního účtu izraelských obranných sil (IDF) na sociální síti X s tím, že se tak bez další podrobností vyjádřil mluvčí IDF v rozhovoru pro íránskou exilovou televizi Iran International.

"Každá akce vyvolá nějakou reakci, ne však ve slovech, ale v činech, " uvádí se persky v dalším příspěvku na zmíněném účtu, informuje agentura DPA.

Írán v noci na neděli zaútočil na Izrael více než 300 bezpilotními letadly a raketami, informovala izraelská armáda. Izraeli a jeho spojencům, včetně USA či Británie, se podařilo sestřelit až 99 procent z nich.

Bezprecedentní útok byl podle Teheránu odvetu za Izraeli připisován nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku i jiné "zločiny" včetně války proti palestinskému militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Dosud není zřejmé, jak Izrael zareaguje. O dalším postupu jedná odpoledne izraelský vojenský kabinet. Mnozí světoví lídři útok odsoudili a obě strany vyzvali ke zdrženlivosti ve snaze vyhnout se další eskalaci napětí.

Izrael hlásil po útoku jen menší škody na jedné vojenské základně. Podle místních médií byla hospitalizována po útoku přinejmenším 12 lidí včetně sedmileté dívky z města Arad, které vážně zranil šrapnel z rakety.

Nejméně osm dalších lidí utrpělo lehká zranění, buď je zasáhl šrapnel, nebo se zranili při útěcích do úkrytů.

Související

Více souvisejících

Izraelská armáda Izrael

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 32 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy