Jste blázen. Jděte se léčit, pokud na to máte v Rusku peníze, vzkázala Evropská komise Medveděvovi

Evropská komise (EK) nevidí důvod komentovat výroky ruského exprezidenta a místopředsedy Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrije Medvěděva. Mluvčí EK pro zahraničně-politické otázky Peter Stano v odpovědi na žádost o reakci na Medvěděvovy výroky doporučil ruskému politikovi léčbu svého duševního zdraví. 

"Normálně nekomentujeme všechny podivné poznámky, zvláště od lidí, kteří zoufale hledají pozornost, zvláště pokud jsou věčně druzí. A i když je hezké, že tato osoba, kterou jste zmínil, s námi sdílí diagnózu týkající se svého duševního zdraví, myslím, že jediné, co můžeme říct, je doporučit nějaké poradenství a duševní péči, ale nejsem si jistý, jestli ruský stát s těmi miliardami, které promarnil na tuto nezákonnou válku proti Ukrajině, si může v současnosti dovolit něco investovat do sociální a zdravotní péče," napsal podle bývalého náměstka ministra vnitra Ukrajiny Antona Geraščenka Stano.

"Vyšší představitel EU i členské státy dělají, co mohou, aby poskytovaly Ukrajině munici, vojenskou techniku, protivzdušnou obranu atd. atd., aby Ukrajina nakonec tuto válku nad agresorem vyhrála," dodal.

Stano zareagoval na výroky Medveděva, který vyzval k anexi ukrajinského města Oděsa a případně i k pozdějšímu obsazení Kyjeva. "Oděso vrať se domů," řekl Medveděv v rozhovoru, ve kterém uvedl, že město je z hlediska historie, jazyka a lidí, kteří v něm žijí, ruské. "Je to naše ruské město," zdůraznil bývalý prezident a dodal, že by bylo třeba dobýt i ukrajinské hlavní město Kyjev.

Medveděv také uvedl, že neví, kde by Rusko mělo svůj postup zastavit. Oděsu opakovaně označil za ruské město i prezident Vladimir Putin. Nikdy se však o nezmínil o jejím možném obsazení tak jednoznačně jako Medveděv.

Doporučené články

V rozhovoru také uvedl, že je potřeba zaručit budoucnost Ruska, což bez porážky Kyjeva není možné. "Tento režim musí padnout, nesmí zůstat na světě. Když ne teď, tak někdy v další fázi vývoje konfliktu budeme muset dojet do Kyjeva," podotkl.

"Pokud v důsledku všeho, co se děje, z Ukrajiny něco zůstane, pak má stát pravděpodobně šanci na přežití, ale ne moc velkou," dodal Medveděva. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je podle něj "krvavý klaun" a svému lidu nic dobrého nepřinesl. Podobně se vyjádřil i na adresu zavražděného opozičního lídra Alexeje Navalného.

Související

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Více souvisejících

Rusko EU (Evropská unie) Dmitrij Medveděv

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 37 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy