K eurovolbám přišla polovina občanů unijních států. V Česku byla účast slabá

Účast ve volbách do Evropského parlamentu dosáhla v Evropské unii průměrně 51,01 procenta, což je nejvyšší volební účast v EU od roku 2004.

Předběžné výsledky zveřejnil Evropský parlament v úterý. Účast v letošních eurovolbách byla mírně vyšší než v roce 2019, kdy činila 50,66 procenta. V Česku se voleb zúčastnilo 36,45 procenta oprávněných voličů, což je nejvyšší účast od vstupu ČR do EU. Před pěti lety byla účast 28,72 procenta.

Nejnižší volební účast zaznamenalo letos Chorvatsko, kde volit přišlo pouze 21,34 procenta oprávněných voličů. Méně než 30 procent voličů přišlo k volbám také v Litvě, kde své volební právo využilo 28,35 procenta občanů.

Na Slovensku dosáhla volební účast 34,38 procenta, což je pro tuto zemi dosud nejvyšší účast ve volbách do EP, přesto se Slovensko opět řadí mezi státy s nejnižší procentuální účastí. Nižší účast než na Slovensku zaznamenaly kromě Chorvatska a Litvy ještě Bulharsko (33,79 procenta) a Lotyšsko (33,82 procenta).

Naopak nejvyšší volební účast byla v Belgii, kde volit přišlo 89,82 procenta voličů, jelikož je tam volební účast povinná. Více než 80 procent voličů přišlo k urnám také v Lucembursku (82,29 procenta). Vysokou účast měly také Malta (73 procent) a Německo (64,78 procenta).

Volby do EP probíhaly v členských zemích EU od čtvrtka 6. června do neděle 9. června. Občané Unie si zvolili 720 poslanců na pětileté období, což je o 15 více než v předchozím období.

Podle předběžných výsledků zvítězila v eurovolbách Evropská lidová strana (EPP), následovaná socialisty a demokraty (S&D) a liberály z Obnovme Evropu (RE).

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy