Kadyrov nabídl Putinovi vyslání svých bojovníků na Ukrajinu

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v noci na čtvrtek uvedl, že se v Kremlu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nabídl mu vyslání dalších svých bojovníků na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.

Kadyrov na platformě Telegram napsal, že s Putinem diskutoval i o hospodářských problémech a perspektivách Čečenska a pozval ho na návštěvu regionu. V příspěvku zveřejnil i společnou fotografii.

Čečenský vůdce tvrdí, že desetitisíce "dobře vycvičených a vybavených bojovníků ze záloh" jsou připraveny bojovat za Rusko na Ukrajině, pokud by byl vydán takový rozkaz. Celkem už na Ukrajině sloužilo 43.500 čečenských mužů, z toho 18.000 dobrovolníků, dodal.

Kadyrov je vůdcem Čečenské republiky od 2007 a je velkým podporovatelem Kremlu. Plně podpořil anexi Krymského poloostrova i ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, kterou nazval "velkým džihádem". Dokonce vyzýval Rusko, aby proti Ukrajině nasadilo jaderné zbraně s nízkou účinností.

Ramzan Kadyrov je kontroverzní politický vůdce a hlava Čečenské republiky, autonomního regionu v rámci Ruské federace. Narodil se 5. října 1976 v Centoroi (A. Kadyrovo), v tehdejší Čečensko-ingušské ASSR.

Kadyrov synem Achmata Kadyrova, bývalého prezidenta Čečenska, který byl zavražděn v roce 2004. Po otcově smrti se Ramzan Kadyrov stal jeho nástupcem a oficiálně převzal úřad prezidenta Čečenska v roce 2007, po předchozím období, kdy byl fakticky neformálním vůdcem.

Kadyrov je známý svou loajalitou vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a svou tvrdou vládou v Čečensku, která je často kritizována za porušování lidských práv. Jeho vláda je spojována s rozsáhlým porušováním lidských práv, včetně únosů, mučení a mimosoudních poprav. Kadyrov také zavedl přísná náboženská a sociální pravidla v souladu s konzervativním výkladem islámu.

Pod Kadyrovovým vedením se Čečensko značně změnilo. Byly vybudovány nové infrastruktury a města se částečně zotavila z válečných konfliktů. Nicméně jeho autoritářský způsob vlády a obvinění z vážných zločinů nadále vzbuzují mezinárodní obavy a kritiku. 

Související

Více souvisejících

Rusko Ramzan Kadyrov

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Přehlídka studentské tvorby FestMichael letos probíhá už popatnácté

Škola reklamní a umělecké tvorby Michael v letošním roce slaví třicet let úspěšné existence a zároveň již patnáctým rokem přispívá ke kulturnímu životu metropole.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy