Kdo byl zastřelený francouzský mladík? Snažil se zařadit do společnosti, problémy se zákonem neměl

Sedmnáctiletý Naël M., kterého v úterý zastřelil pařížský policista, měl podle blízkých problémy zařadit se do společnosti. Podle zodpovědné instituce zaměřující se na děti s problémy ve škole se ale integrovat snažil. Jeho snahu bohužel ukončila rána z pistole policisty, když se odmítl podrobit dopravní kontrole. Záchranáři mu už nedokázali pomoct a policista byl zatčen a obviněn. Francouzské policii nyní příliš nepomáhá fakt, že byl alžírského původu. 

Zastřelený Naël M. pracoval jako řidič rozvážkové služby a hrál ragbyovou ligu. Jeho výchovu rodina popisuje jako chaotickou. Nedávno byl zapsán na učiliště ve městě Suresnes nedaleko Paříže, aby se stal elektrikářem. Jeho docházka ale byla špatná. 

V trestním rejstříku záznam sice neměl, policie o něm ale věděla. Byl součástí integračního programu pro náctileté, kteří se potýkali se školními problémy. Cílem tohoto programu s názvem Ovale Citoyen je dostat lidi ze znevýhodněných oblastí do učňovských oborů.

„Byl to člověk, který měl vůli se společensky a profesně zařadit, ne nějaký kluk, který obchodoval s drogami nebo se bavil kriminalitou mladistvých,“ uvedl prezident programu Jeff Puech. 

V Nanterre byl prý oblíbený. „Co teď budu dělat? Věnovala jsem mu všechno. Mám jen jedno, nemám deset dětí. Byl to můj život, můj nejlepší přítel,“ líčí jeho matka. Babička o něm mluvila jako o „milém a hodném chlapci“. 

Jeho rodina byla alžírského původu. „Nechť mu Alláh udělí milost,“ zněl jeden z transparentů visící nad pařížských okruhem před stadionem Parc des Princes. „Policejní násilí se děje každý den, zejména pokud jste Arab nebo černoch,“ popsal jeden z mladých protestujících. 

Na zákrok policisty se snáší velká kritika. „Odmítnutí zastavit vám nedává povolení zabíjet. Všechny děti republiky mají právo na spravedlnost,“ zdůraznil předseda Socialistické strany Olivier Faure podle BBC

Právník rodiny Yassine Bouzrou zdůraznil, že celá věc není o rasismu, nýbrž spravedlnosti. „Máme právní a soudní systém, který chrání policisty, a to ve Francii vytváří kulturu beztrestnosti,“ vysvětlil. 

Jeden z předních členů hlavních francouzských policejních odborů odmítl obvinění z rasismu mezi příslušníky policie. „Lidi nekontrolujete kvůli jejich barvě pleti. Při kontrole a zatýkání postupujete s ohledem na fakta,“ uvedl zástupce generálního tajemníka šéfa francouzského policejního útvaru rychlého nasazení Thierry Clair.  

Sami jeho kolegové prý pocházejí z různých prostředí a mnohdy mají lidi jiných ras či náboženského vyznání. „Ne, francouzská policie není rasistická. Může se vyskytnout určité chování, které je na hranici, a někteří policisté byli za takové činy sankciováni, někdy i propuštěni, ale je to něco okrajového, jako se to stává v každé společnosti nebo instituci,“ dodal Clair. 

Francouzská policie zatkla a obvinila policistu, který Naëla zastřelil. Francouzi se rozhodli protestovat poté, co je rozzuřilo video z úterní střelby. Dva policisté se na něm snažili zastavit vozidlo, zatímco jeden z nich mířil na řidiče přes okno a při odjezdu na něj zblízka vystřelil. Mladíka zasáhl do hrudníku, ten o několik desítek metrů dále havaroval. Záchranáři mu již nemohli pomoci.

V autě se sedmnáctiletým mužem seděli další dva spolujezdci. První spolujezdec byl krátce po incidentu zadržen, následně ho policisté propustili. Druhý spolujezdec je dosud na útěku. BBC upozornila, že sedmnáctiletý Naël M. je letos už druhou osobou, kterou zastřelila policejní hlídka během policejní kontroly. Loni takto zemřelo rekordních 13 osob.

Související

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

Více souvisejících

Francie Policie Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy