Kim Čong-un vyzval k "epochální změně" v rámci příprav na válku

Severokorejský lídr Kim Čong-un vyzval k "epochální změně" v rámci příprav na válku dosahováním cílů stanovených při výrobě vojenského arzenálu, uvedla ve středu severokorejská média podle zprávy agentury AFP.

Kim vyjádřil v úterý během inspekce taktického raketového systému spokojenost nad letošními výrobními výsledky severokorejských obranných závodů, uvedla agentura KCNA.

Poukázal na potřebu dosažení "epochální změny při přípravách severokorejské armády na válku, kterou lze dosáhnout bezvadným splněním" letošního vojenského výrobního plánu. V letošním roce vyrobené raketomety jsou určeny pro vojenské jednotky na západě země, uvedla KCNA.

V březnu provedl Kim Čong-un inspekci tankové jednotky, která se účastnila útoku na Soul během korejské války, a vyzval k posílení bojové připravenosti.  

Kim navštívil první severokorejskou obrněnou divizi založenou v roce 1948 a sídlící v provincii Severní Hwanghe. Severokorejská státní tisková agentura KCNA zdůraznila, že tato divize byla první, která vstoupila do Soulu a vztyčila tam vlajku KLDR během korejské války v letech 1950 až 1953.

Kim Čong-un vyjádřil spokojenost s dobrou připraveností tankových posádek, které prokázaly "silnou vůli zničit nepřítele", uvedla KCNA. Zároveň vyzval k posílení "ideologického vzdělávání", aby vojáci pokračovali v posilování své bojové způsobilosti.

Severní Korea letos označila Soul za svého "hlavního nepřítele" a zrušila vládní instituce odpovědné za vztahy s Jižní Koreou. Kim Čong-un také zdůraznil, že KLDR nebude váhat "skoncovat" s Jižní Koreou v případě napadení.

Od začátku roku 2022 uskutečnila Severní Korea více než 100 raketových testů s cílem modernizovat svůj arzenál zbraní, zatímco jednání se Spojenými státy a Jižní Koreou se zadrhla. V odpověď na to Washington a Soul rozšířily společná cvičení a zvýšily nasazení amerických odstrašujících prostředků, včetně letadlových lodí a bombardérů s jaderným potenciálem.

Spojené státy mají v Jižní Koreji přibližně 27 000 vojáků s cílem chránit se před možným útokem KLDR. Pchjongjang tento měsíc varoval, že Soul a Washington zaplatí "vysokou cenu" za jejich společná vojenská cvičení. 

Už počátkem března Kim Čong-un vyzval ke zvýšení bojové připravenosti proti Spojeným státům a Jižní Koreji.  

Během návštěvy výcvikového střediska na západě země ve středu vůdce KLDR vyjádřil nutnost "neustálého intenzivního vojenského cvičení zaměřeného na rychlé zvyšování bojové připravenosti, aby armáda byla dokonale připravena na válku," oznámila severokorejská státní tisková agentura KCNA.

Podle Kim Čong-una je zvýšení bojové připravenosti nezbytné k "zastavení šíření neustálé nepřátelské hrozby drtivou silou," dodala agentura KCNA. Kim údajně řídil cvičení přímo na místě.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy