KLDR znovu odsoudila rozhodnutí USA dodat Ukrajině tanky, jde podle ní o zločin

Severní Korea dnes již druhý den v řadě kritizovala rozhodnutí Spojených států dodat Ukrajině 31 pokročilých tanků M1 Abrams. Krok označila za "neetický zločin", jehož cílem je udržet nestabilní mezinárodní situaci, uvedla agentura Reuters.

Obvinění Washingtonu, že Severní Korea poskytla zbraně Rusku, je "nepodloženou fámou", která má ospravedlnit vlastní vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf oddělení pro americké záležitosti na severokorejském ministerstvu zahraničí Kwon Čong-kun. Bílý dům v prosinci uvedl, že Severní Korea dokončila první dodávku raket pro ruskou žoldnéřskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu.

"USA usilovně pracují na tom, aby dodaly Ukrajině takové útočné zbraně, jako jsou (hlavní bojové tanky), za každou cenu, nehledě na oprávněné obavy a kritiku mezinárodního společenství," uvedl Kwon v prohlášení, které zveřejnila severokorejská agentura KCNA. "Jedná se o neetický zločin, jehož cílem je udržet mezinárodní situaci nestabilní," dodal.

Neopodstatněná tvrzení o severokorejsko-ruských zbrojních obchodech jsou "vážnou provokací, kterou nelze nikdy připustit", a jejich udržování přinese "skutečně nežádoucí výsledek", dodal Kwon.

V sobotu vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, Kim Jo-čong, odsoudila americké přísliby bojových tanků Ukrajině a prohlásila, že Washington "dále překračuje červenou linii", aby získal hegemonii prostřednictvím války v zastoupení.

Severní Korea vyzbrojená jadernými zbraněmi loni odpálila bezprecedentní počet raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé rovněž varovali, že KLDR se může připravovat na první test jaderného zařízení od roku 2017.

Americký prezident Joe Biden o rozhodnutí dodat Ukrajině tanky informoval ve středu. Ukrajinský velvyslanec ve Francii Vadym Omelčenko v pátek uvedl, že několik spojeneckých zemí přislíbilo Ukrajině celkem 321 těžkých tanků.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Ukrajina Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

včera

včera

Frontex čelí dvěma "mimořádně vážným" obviněním v souvislosti s uprchlíky

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) v současnosti prověřuje dvě obvinění z nelegálního vytlačování migrantů v Egejském moři mezi Tureckem a Řeckem, informovala ve čtvrtek agentura se sídlem ve Varšavě. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy