Klíčové ruské weby popřály Kyjevu „požehnanou protiofenzivu“. Nedobrovolně

Hackeři z Ukrajiny ochromili téměř sto ruských webových stránek. Útok schytal poskytovatel ruské centrální banky Infotel JSC, který je zodpovědný za její interakci s dalšími právnickými osobami v Rusku. Na těchto stránkách se po zásahu útočníků objevovaly grafiky vyjadřující podporu ukrajinské protiofenzivě. 

Ukrajinští hackeři z uskupení RUH8 se prostřednictvím telegramu pochlubili útokem na systém spjatý s ruskou centrální bankou. „Myslíme, že jim chvíli bude trvat, než slepí trosky souborových systémů a najdou firmware routerů. Po roce 2014, a zejména po loňském únoru, se podobné podivné nehody budou stávat častěji, hustěji a zlostněji,“ napsali.  

Podařilo se jim to prostřednictvím jediného útoku na společnost Infotel JSC. Jde o moskevského poskytovatele zodpovědného za interakci mezi ruskou centrální bankou a dalšími právnickými osobami v Rusku, píše ukrajinský server Ekonomična Pravda. Mezi nimi nechybí banky, internetové obchody či úvěrové instituce. Hackeři dočasně vyřadili až sto webů. 

Hackeři zveřejňovali grafiky s přáním „požehnané protiofenzivy“ také na církevních stránkách. Podobný přístup zvolili při nedávném útoku na webové stránky patriarchy Kirilla. Na další weby vložili podobný obsah na podporu ukrajinských ozbrojených sil. Popisoval, kdo a proč válku skutečně začal. 

Vzájemné kybernetické útoky mezi Ruskem a Ukrajinou nejsou ničím novým, probíhaly ještě před začátkem ruské agrese. Například v lednu britská stanice BBC informovala o tom, že Ukrajina obvinila Rusko z útoku na desítky internetových stránek. Největší hackerský útok za poslední čtyři roky tehdy vyřadil z provozu zhruba 70 vládních stránek. Na nich se objevovala výzva, aby se Ukrajinci „připravili na nejhorší“. 

Od začátku invaze do konce loňského roku ukrajinská rozvědka SBU neutralizovala 1200 kybernetických útoků. NATO podle BBC uvedlo, že s Ukrajinou brzy podepíše dohodu o posílení kybernetické spolupráce, která jí umožní přístup k alianční platformě pro sdílení informací o malwaru. Ukrajině v tomto boji pomáhá i Evropská unie, zmínil šéf evropské diplomacie Josep Borell. 

Související

ČNB

Proruští hackeři opět útočí v Česku. Napadli ČNB, Aero či zbrojovku

Proruští hackeři v pátek vzali útokem Českou národní banku a řadu společností zabývajících se výrobou vojenských součástek, elektroniky a vybavení. K útokům se přihlásila stejná skupina NoName057(16), která v posledních dnech spustila DDoS útoky proti předním českým bankám a pražské burze a o které web EuroZprávy.cz informoval jako první.

Více souvisejících

Hackeři Rusko Ukrajina Kybernetická bezpečnost internet

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy