Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Současně došlo k ukončení vysílání politických debat na soukromé televizi Joj a ministerstvo kultury pracuje na úpravě návrhu nového zákona o veřejnoprávním Rozhlasu a televizi Slovenska (RTVS), jehož původní podoba podle kritiků směřovala k ovládnutí RTVS státem.

Ministr sociálních věcí Erik Tomáš z vládní strany Hlas-sociální demokracie nepřišel v neděli do Markízy, i přestože byl plánovaný duel s předsedou opozičního Křesťanskodemokratického hnutí Milanem Majerským dohodnutý již více než měsíc dopředu. Absenci Tomáše televize odůvodnila bojkotem relace ze strany vládní koalice a pořad odvysílala s prázdnou židlí.

Dříve ministr životního prostředí za nacionalistickou Slovenskou národní stranu Tomáš Taraba uvedl, že se tříčlenná vládní koalice dohodla, že nebude reagovat na dotazy reportérů Markízy ani se účastnit jejich diskusí.

Dříve Markízu ignorovala pouze strana Směr-SD. Premiér Fico ohlásil bojkot nejen Markízy, která patří do skupiny PPF rodiny zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, ale také listů Denník N a Sme a zpravodajského portálu Aktuality.sk.

Ty označil za "nepřátelská média" a obvinil je z publikace nepravdivých nebo neúplných informací. Fico má dlouhodobě složité vztahy s médii, která opakovaně informovala o různých kauzách během jeho vládnutí.

Někteří politici současné slovenské vládní koalice již poskytli rozhovory tzv. alternativním médiím. Fico komunikuje s veřejností prostřednictvím sociálních médií a na tiskových konferencích obvykle neumožňuje položení novinářských otázek.

Markíza byla v minulosti podle analytiků částečnou náhradou veřejnoprávních médií, která neplnily své úkoly a čelila tlaku politiků.

Vládní koalice se rozhodla ignorovat Markízu poté, co redaktoři televize upozornili na zásahy nového šéfa zpravodajství ve prospěch Ficovy vlády.

Redakční rada mateřské společnosti CME, složená z renomovaných novinářů, po prověření na místě dospěla k závěru, že Markíza dodržuje všechny standardy etické a profesionální žurnalistiky a dbá na zásady objektivity, nestrannosti a faktické správnosti. 

Související

Více souvisejících

Slovensko televize TV Markíza Erik Tomáš

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy