Kreml varuje Západ před používám raket Patriot nad ruským územím

Rusko v pondělí varovalo Západ před důsledky souhlasu s tím, aby Ukrajina použila protiletadlové raketové systémy Patriot i nad územím Ruska, informuje agentura Reuters.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško upozornil, že úvahami o tom, že by Ukrajina mohla použít systémy Patriot nad územím Ruska, se Západ vydal na cestu eskalace. Gruško varoval, že Rusko podnikne všechna opatření, aby takové hrozby neutralizovalo.

Sergej Riabkov, který také zastává post náměstka resortu ruské diplomacie, ve svém prohlášení z pondělí v této souvislosti varoval Spojené státy před " chybami, které mohou mít fatální následky" .

Doplnil také, že pokusy ukrajinské armády o útoky na ruské radarové systémy včasného varování by byly zmařeny a Moskva by na takové kroky mohla reagovat asymetricky. Dodal, že Spojené státy by varování Moskvy neměly ignorovat.

O tom, že americký prezident Joe Biden povolil Ukrajině zasahovat cíle na území Ruska zbraněmi, které jí dodaly Spojené státy, informoval šéf americké diplomacie Antony Blinken minulý pátek.

Blinken uvedl, že Ukrajina o uvolnění omezení na použití amerických zbraní požádala po několika týdnech ruských útoků na východoukrajinské město Charkov a ofenzivě v pohraniční Charkovské oblasti.

Sebeobrana není eskalace, ale základní právo, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek v souvislosti s diskusí, zda může ukrajinská armáda útočit na cíle na území Ruska zbraněmi, které jí dodal Západ. Uvedla to agentura Reuters.

Stoltenberg po zasedání ministrů zahraničních věcí zemí NATO v Praze přivítal, že někteří západní spojenci ruší omezení spojená se zbraněmi poskytnutými Kyjevu. Podpora Ukrajiny se podle vyvíjí stejně, jako se vyvíjí samotná válka.

Šéf NATO informoval, že spojenci ze Severoatlantické aliance poskytli dosud Ukrajině vojenskou podporu za zhruba 40 miliard eur ročně. Podle jeho slov musí v budoucnu zachovat nejméně takovou úroveň pomoci. Rozhodnutí očekává na červencovém summitu NATO ve Washingtonu.

Stoltenberg také řekl, že NATO se bude snažit, aby byla podpora Kyjeva silnější, přičemž je odhodláno zkrátit cestu Ukrajiny ke členství v Alianci.

V rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Rádio předseda maďarské vlády Viktor Orbán uvedl, že  Severoatlantická aliance je obranná aliance, která vznikla s cílem zajistit ochranu členských států a ne zasahovat do ozbrojeného konfliktu mimo území NATO, čímž vzniká nebezpečí světové války. 

"Je absurdní, že NATO namísto toho, aby nás chránilo, nás vtahuje do světového konfliktu. Je to takové, jako kdyby hasič šel hasit požár plamenometem," řekl maďarský ministerský předseda.

Podle jeho slov každý týden jsme blíže k válce, každý týden se stane něco, co naznačuje vstup do války. Jako příklad uvedl jednání, aby francouzští výcvikoví vojáci mohli jet na Ukrajinu.

Související

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Více souvisejících

válka na Ukrajině rakety Patriot

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Úmrtí v Luhačovicích: Bitka před barem skončila tragédií. Místní se nemají bát

Policie se od noci ze soboty na neděli zabývá okolnostmi tragické bitky před barem v Luhačovicích. Potyčku sedmi cizinců totiž nepřežil čtyřicetiletý muž. Strážci zákona po incidentu uklidňují místní, že se nemají čeho bát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy