Kreml zoufale potřebuje vojáky? Nově bude Rusům dávat vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou registraci bez osobní přítomnosti občanů ve vojenském registračním a náborovém úřadu. Upozornil na to server Novaya Gazeta.

Stávající ustanovení o vojenské registraci by podle serveru mělo být doplněno o následující řádky: "Vojenská registrace, vynětí z vojenské registrace a změny dokladů o vojenské registraci občanů, kteří jsou povinni být registrováni u armády, mohou být provedeny bez osobní přítomnosti občanů ve vojenském komisariátu."

Podle návrhu usnesení by tak nově byla vojenská registrace založena na údajích obsažených ve "státním informačním zdroji, jiných státních informačních systémech a informačních zdrojích". Nadále však potrvá nutnost dostavit se na lékařské a psychologické vyšetření.

Oznámení o nutnosti dostavit se na vyšetření bude zasláno ve formě předvolání, které se automaticky považuje za doručené sedm dní po jeho zapsání do rejstříku. Pokud se občan nedostaví do 20 dnů od doručení předvolání, budou mu uložena omezení podobná těm, která stanoví zákon o elektronických předvoláních.

Rusko se dlouhodobě potýká jak s rostoucím počtem zabitých a zraněných vojáků, tak i zběhů. Britská zpravodajská služba uvedla, že ruské vojenské soudy zaznamenaly mezi lednem a květnem celkem 1053 případů dezerce.

Počet dezertérů je od začátku letošního roku je vyšší, než za celý loňský rok.  Podle ruského vojenského soudu ukazují je většina dezertérů odsouzena pouze k podmíněným trestům, aby mohli být znovu nasazeni do boje na Ukrajině.

"Od začátku operací na Ukrajině se ruská armáda snaží zlepšit disciplínu ve svých řadách, ale tyto problémy se s největší pravděpodobností zhoršily po nucené mobilizaci záložníků v říjnu 2022," uvedlo britské ministerstvo obrany.

"Ruské úsilí o zlepšení disciplíny je zaměřeno na to, aby bylo dobrým příkladem pro dezertéry a podporovalo jejich vlastenecký zápal, nikoli na řešení základních příčin nespokojenosti vojáků," dodalo ministerstvo.

Bitva o město Bachmut na východě Ukrajiny trvající téměř rok si podle nejmenovaného západního představitele vyžádala i vysoké počty mrtvých i zraněných na straně Ruska. Tamní armáda má údajně ztráty dosahující až 60 000 vojáků, uvedl server SkyNews.

"Soudíme, že dobytí Bachmutu pravděpodobně stálo Rusko jen v tomto sektoru nejméně 60 000 obětí," řekl nejmenovaný činitel. Dodal, že podle konzervativního odhadu celkový počet ruských obětí přesahuje 200 000. 

Spojené státy a některé další země v případě obětí války hovoří nikoliv o mrtvých vojácích, ale i o těch vyřazených z boje, například kvůli zranění, případně o pohřešovaných osobách. Odhadované číslo tak nereprezentuje počet mrtvých. K odhadovanému rozdělení na zabité a zraněné činitel uvedl, že "nejméně třetina z nich byla zabita."

Související

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.
Volodymyr Zelenskyj Komentář

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

Více souvisejících

Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy