Ke koalici vedené Spojenými státy, která má chránit námořní dopravu v Rudém moři před útoky jemenských povstalců, se připojilo již více než 20 zemí.
Mluvčí Pentagonu, generálmajor Pat Ryder, na brífinku informoval, že "se přihlásilo více než 20 zemí, aby se zapojily koalice". Dodal, že povstalci "útočí na ekonomický blahobyt a prosperitu národů po celém světě" a stávají se "bandity na mezinárodní dopravní tepně, kterou je Rudé moře".
Podotkl, že koaliční síly budou "sloužit jako svého druhu dálniční hlídka", přičemž budou hlídkovat v Rudém moři a Adenském zálivu, reagovat a podle potřeby i pomáhat komerčním plavidlům, která plují touto klíčovou mezinárodní vodní cestou.
Spojené státy v noci na úterý oznámily vytvoření koalice na ochranu obchodních lodí plujících Rudým mořem před útoky husijských povstalců z Jemenu. Oznámil to ministr obrany USA Lloyd Austin. K této misi se k USA přidaly Spojené království, Bahrajn, Kanada, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Seychely a Španělsko.
Některé ze zemí budou provádět společné hlídky, zatímco jiné budou poskytovat zpravodajskou podporu v jižní části Rudého moře a v Adenském zálivu.
Terčem útoků spáchaných husími bylo v uplynulých dnech několik lodí plujících v Rudém moři. Některé byly napadeny bezpilotními letadly či balistickými raketami vypálenými z oblastí Jemenu kontrolovaných Husíji.
Závažnost těchto útoků vedla několik lodních společností k tomu, aby nařídily svým lodím zakotvit a nevstupovat do úžiny Báb al-Mandab, dokud nebude možné vyřešit bezpečnostní situaci.
"Jde o mezinárodní výzvu, která vyžaduje kolektivní akci," uvedl ministr Austin v prohlášení zveřejněném těsně po půlnoci v Bahrajnu. "Proto dnes oznamuji vznik operace Prosperity Guardian - nové důležité mnohonárodní bezpečnostní iniciativy," doplnil Austin.
Nadnárodní energetický koncern BP už v pondělí oznámil, že dočasně pozastavuje veškeré dodávky ropy přes Rudé moře. Reaguje tak na útoky na plavidla zosnovaná jemenskými povstalci.
"Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v lodní dopravě v Rudém moři se společnost BP rozhodla dočasně pozastavit veškerou přepravu přes Rudé moře. Tuto preventivní přestávku budeme průběžně přehodnocovat v závislosti na vývoji okolností v regionu," uvedl BP v prohlášení.
Další společnosti, včetně Evergreen Line, jednoho z největších světových námořních dopravců, také ohlásily podobné kroky. Evergreen Line v pondělí oznámil, že nebude přepravovat izraelský náklad přes Rudé moře a nařídí svým kontejnerovým lodím, aby do odvolání pozastavily plavbu touto trasou.
Vzhledem k varování povstalců, kteří kontrolují většinu území Jemenu, před útoky na lodě mířící do izraelských přístavů, se zvyšuje obava o bezpečnost námořní dopravy v této oblasti.
Jemenská povstalecká skupina útočí zejména pomocí dronů a raket na lodě projíždějící strategickým průlivem Báb al-Mandáb. Nicméně není zcela jasné, zda všechny lodě, které byly terčem útoků, skutečně směřovaly do Izraele.
Rudé moře představuje klíčovou trasu pro přepravu ropy, paliv a spotřebního zboží. Několik přepravních společností, včetně Maersk a MSC, již oznámilo odchylky svých plavidel z této oblasti kvůli zhoršujícím se podmínkám.
Související
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 1 hodinou
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 2 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 3 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 4 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
Vojenský konflikt na Ukrajině si od začátku plnohodnotné ruské invaze vyžádal na obou stranách již více než dva miliony padlých, zraněných či pohřešovaných vojáků. Vyplývá to z nové studie amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia. Podle zveřejněných odhadů nesou hlavní tíhu ztrát moskevské síly, které zaznamenaly přibližně 1,4 milionu obětí, přičemž počet mrtvých ruských vojáků dosahuje 400 000 až 450 000.
Zdroj: Libor Novák