Kuleba: Patová situace na bojištích na Ukrajině neexistuje, nemůžeme ustoupit

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba se ve středu pokusil rozptýlit obavy z nedostatečného pokroku ukrajinské armády v boji proti ruským okupantům. Kuleba na schůzce Rady NATO - Ukrajina prohlásil, že neexistuje patová situace na bojištích na Ukrajině.

"Musíme pokračovat, musíme bojovat dál, Ukrajina nemůže ustoupit," řekl Kuleba a za strategický cíl Ukrajiny označil osvobození celého svého území včetně poloostrova Krym. Dodal, že tento cíl "zůstává nezměněn" a Ukrajinu při jeho naplňování "nic nezastaví".

Kuleba zároveň vyzval členy NATO, aby "výrazně posílili" výrobu zbraní ve svých zemích, jakož i munice a jiného vojenského materiálu, kterým podporují Ukrajinu. Zároveň vyjádřil naději, že i NATO i EU již brzy přijmou další dalekosáhlé závazky pomoci pro Ukrajinu.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterý večer, po prvním dni ministerských jednání řekl, že pro všechny ozbrojené konflikty musí platit mezinárodní právo. "Mezinárodní právo, humanitární právo se musí respektovat ve všech konfliktech a civilní životy musí být vždy chráněny," uvedl Stoltenberg před novináři.

Doporučené články

"Ukrajina nikdy nebyla hrozbou pro Rusko, Ukrajina nikdy nenapadla Rusko. Ruská invaze na Ukrajinu byla nevyprovokovanou invazí, je to širokoplošná invaze do jiné země," upozornil. A dodal, že Ukrajina má právo bránit se proti nevyprovokovaným útokům a zachovat si svou územní celistvost.

Podle amerického historika Timothyho Snydera, specializujícího se na dějiny východní Evropy, může Západ změnit situaci na Ukrajině, které údajně dochází síly při protiofenzívě proti ruským okupačním silám na východě země, zvýšením vojenské pomoci Kyjevu. 

Snyder v rozhovoru s deníkem The Guardian zdůraznil, že používání šachové terminologie k popisu postupu na bojišti není přesné, protože válka není jako partie šachu. Snyder argumentuje, že západní země mají možnost výrazně posílit svou vojenskou podporu a změnit tak poměr sil na šachovnici, jakkoli je to v kontrastu s omezenými zdroji ve hře šachu.

Doporučené články

Historik varuje, že spekulace o patové situaci na Ukrajině mohou posloužit politikům, kteří se staví proti poskytování vojenské pomoci Kyjevu. Snyder tvrdí, že nesprávný dojem patu může být vytvářen kvůli politickým argumentům, a to i v současné době, kdy republikáni v americkém Kongresu blokují schválení další vojenské pomoci Ukrajině.

I slovenský premiér Robert Fico na nedávném sněmu strany Smer-SD řekl, že válka na Ukrajině je zamrzlým konfliktem bez vojenského řešení. Zopakoval také výhrady k protiruským sankcím.

"Kdo se odkloní od povinné rétoriky, která se šíří světem, je okamžitě označován za ruského trojského koně. Kdo je pro mír, je válečný štváč a ruský agent," řekl Fico podle Denníku N. Při přípravě jakýchkoliv sankcí proti Rusku hodlá požadovat analýzu dopadů. Sankce podle něj ztrácejí smysl, pokud Slovensko poškozují. 

Doporučené články

Snyder také odmítá používání argumentu o únavy z války a tvrdí, že spíše lidé snadno ztrácí pozornost. Podle něj by nedostatek pomoci pro Ukrajinu mohl pro Spojené státy znamenat zahraničněpolitickou katastrofu větší než válka v Iráku, s potenciálními dopady na důvěryhodnost, demokracii a odstrašení vůči Číně a Rusku.

O patové situaci na Ukrajině se spekuluje v posledních týdnech, navzdory tomu, že ukrajinská armáda nedávno oznámila, že zatlačila ruské síly tři až osm kilometrů od břehů řeky Dněpr. Pokud je informace pravdivá, jde o první významný postup, kterého se ukrajinské armádě podařilo dosáhnout během její již několik měsíců trvající protiofenzívy. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Dmytro Kuleba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy