Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová vystoupila v panelové debatě v rámci odborné mezinárodní konference Berlin Foreign Policy Forum. Debata se zaměřovala na naléhavé zahraničně-politické otázky související s aktuálními proměnami mezinárodního uspořádání. 

"Kroky, které jsme ještě nedáváno považovali v našich podmínkách za nemožné, se podařilo uskutečnit během několika měsíců. Podařilo se nám výrazně snížit naši závislost na ruských surovinách. Začali jsme také Ukrajině poskytovat sofistikované zbraňové systémy a bezprecedentní množství finanční pomoci. Neméně důležité je, že se EU rozhodla udělit Ukrajině a Moldavsku status kandidátské země a že se po dlouhých letech útlumu urychlil přístupový proces na západním Balkáně," uvedla ve svém příspěvku předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Od svého založení v roce 2011 se Berlin Foreign Policy Forum stalo jednou z nejvlivnějších platforem v oblasti zahraniční politiky. Každoročně totiž do hlavního města Německa přivádí vysoce postavené politiky, zástupce vlád, diplomaty, akademiky i novináře, aby spolu diskutovali o zahraničněpolitických výzvách pro Evropu. 

"Po počátečním úspěchu se ovšem zdá, že nám už začíná docházet dech. Obávám se, že jsme poněkud zpohodlněli a začali věřit, že konflikt na Ukrajině je zvládnutelný a nepředstavuje už existenční hrozbu. Výsledkem je, že nedodáváme tolik zbraní a munice, kolik vzdorující Ukrajinci potřebují," sdělila dále Pekarová Adamová.

"Před pár dny jsem se vrátila z Kyjeva. Situace je tam opravdu vážná. Byli jsme svědky nejmasivnějšího dronového útoku od začátku loňské agrese. Ukrajinci naléhavě potřebují naši podporu – politickou, finanční i vojenskou. Zde by se Německo, Česká republika i další obdobně smýšlející země v regionu měly koordinovat a všem ostatním jít příkladem," dodala.

Na závěr své dvoudenní pracovní cesty po Německu se paní předsedkyně ještě setkala se skupinou zákonodárců Spolkového sněmu SRN.

Související

Miloš Zeman

Miloš Zeman ve Sněmovně zepsul Fialovu vládu. Poslouchali ho poslanci SPD

Exprezident Miloš Zeman ve středu absolvoval jedno z mála veřejných vystoupení od loňského konce ve funkci hlavy státu. Konkrétně promluvil na sněmovní konferenci, kterou pořádali poslanci opozičního hnutí SPD. Ústředním tématem Zemanovy řeči byla kritika vlády premiéra Petra Fialy (ODS). 

Více souvisejících

Markéta Pekarová Adamová válka na Ukrajině Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy