Kyjev chce, aby brazilský prezident viděl brutální důsledky války na vlastní oči

Ukrajinské vedení státu v úterý pozvalo brazilského prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu, aby navštívil jejich vojnou zmítanou zemi a na vlastní oči se přesvědčil o důsledcích ruské agrese. Ukrajina současně kritizovala Lulovy snahy o zprostředkování mírových rozhovorů. Informovaly o tom britské televizní stanice BBC a Sky News.

Ukrajina se zájmem sleduje Lulovy snahy najít mírové řešení konfliktu, ale nemůže souhlasit s tím, aby se s "obětí a agresorem" zacházelo stejně.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí po setkání s Lulou během návštěvy Brazílie prohlásil, že Brazílie a Rusko sdílí názory na válku na Ukrajině.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko, který potvrdil Lulovo pozvání, také napsal na Facebooku, že ministerstvo zahraničí by chtělo, aby brazilský prezident "pochopil skutečné příčiny ruské agrese a její důsledky pro globální bezpečnost".

Podle Nikolenka Ukrajina se zájmem sleduje Lulovy snahy najít mírové řešení konfliktu, ale nemůže souhlasit s tím, aby se s "obětí a agresorem" zacházelo stejně. Pro Ukrajinu je také nepřijatelné, aby byly státy, které jí pomáhají, obviňovány z podněcování války.

Jde o reakci na Lulův komentář z víkendu, kdy obvinil USA a Evropskou unii z prodlužování konfliktu dodáváním zbraní Ukrajině a také řekl, že Spojené státy musí přestat podporovat válku a začít mluvit o míru.

Za válku může i Kyjev, tvrdí Lula da Silva. Chceme ji ukončit co nejdříve, řekl Lavrov v Brazílii Luiz Inácio Lula da Silva

Jak uvedla BBC, tento výrok brazilského prezidenta způsobil na Západě velké rozhořčení. Mluvčí Bílého domu dokonce obvinil Lulu da Silvu, že "jako papoušek" opakuje teze ruské a čínské propagandy, aniž by se seznámil s fakty.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Luiz Inácio Lula da Silva Brazílie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy