Ukrajinští představitelé, včetně ministryně hospodářství Julije Svyrydenkové, ministra obrany Rustema Umerova a vedoucího kanceláře prezidenta Andrije Jermaka, zahájili návštěvu ve Washingtonu, oznámila ukrajinská prezidentská kancelář.
Jermak a Umerov při setkání seznámili amerického ministra obrany Lloyda Austina s aktuální situací na ukrajinském bojišti. Podle prohlášení kanceláře "Rusko tento týden zasáhlo Ukrajinu přes 400 raketami různého typu a bezpilotními letadly."
Kancelář dodala, že Ukrajina musí posílit svou protivzdušnou obranu, aby ochránila lidi a klíčovou infrastrukturu. Jermak zdůraznil, že pro Ukrajinu je zásadní co nejrychlejší dodání zbraní z již oznámených vojenských balíčků pomoci.
Americký ministr obrany Austin v Pentagonu potvrdil, že USA plánují i nadále posilovat ukrajinskou protivzdušnou obranu. Během jednání s Umerovem uvedl, že Spojené státy hodlají prosazovat další rozšíření protivzdušné obrany Kyjeva na setkání Kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG), kterou vede USA.
Austin také zdůraznil, že USA a jejich spojenci budou nadále poskytovat Ukrajině klíčové vybavení potřebné k obraně proti ruské invazi. Diskuze se zaměřila i na výrobu zbraní na Ukrajině. Umerov uvedl, že Ukrajina založila stovky nových zbrojařských společností a nyní je schopna rychle vyrábět vysoce kvalitní zbraně.
Televize CNN dříve informovala, že Kyjev během návštěvy ve Washingtonu plánuje předložit americké vládě seznam potenciálních cílů v Rusku. Spojené státy však dosud omezily použití svých zbraní proti Rusku pouze na odražení moskevské ofenzívy u města Charkov.
Související
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
válka na Ukrajině , Andrij Jermak , Lloyd J. Austin III
Aktuálně se děje
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
včera
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
včera
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
včera
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
včera
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
včera
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
29. června 2026 21:01
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
29. června 2026 19:44
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno 29. června 2026 19:15
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Způsob, jakým se vláda staví k účasti prezidenta na nadcházejícím summitu NATO v Turecku, je podle Petra Pavla v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Hlava státu zdůraznila, že soud uložil kabinetu nejen povinnost zřídit potřebnou akreditaci, ale také se zdržet jakéhokoli jednání, které by účast prezidenta a jeho doprovodu bránilo nebo ji ztěžovalo.
Zdroj: Libor Novák