Lavrov jednal s "přítelem Ruska" Kimem. Spoluobčanům doporučil dovolenou v KLDR

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov odsoudil údajně nebezpečnou americkou politiku vůči Severní Koreji, kde je na dvoudenní návštěvě. Ve čtvrtek se politik setkal se severokorejským lídrem Kim Čong-unem, uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí. 

Lavrov vyzdvihl novou strategickou úroveň vztahů mezi Ruskem a Severní Koreou, které poděkoval za podporu Moskvy ve válce na Ukrajině, uvedl server DW.

"Jsme stejně jako naši severokorejští přátelé znepokojeni zintenzivněním vojenské přítomnosti USA, Japonska a Jižní Koreji v regionu a politikou Washingtonu," uvedl ministr a označil tuto politiku za "nebezpečnou" a "nekonstruktivní". Spojené státy podle něj v oblasti umístily strategickou infrastrukturu včetně nukleárních prvků. 

Prohlubování vzájemných vztahů Ruska a KLDR probíhá už nějaký čas. Lavrov dokonce zašel tak daleko, že při odpovědi na otázku novinářů doporučil svým spoluobčanům, aby asijskou diktaturu navštívili jako dovolenkovou destinaci. Výroky citovala ruská státní agentura TASS

USA v pátek vyjádřily přesvědčení o tom, že Severní Korea dodala více než tisíc kontejnerů s vojenským vybavením a municí Rusku, aby podpořila jeho agresi vůči sousední zemi. Součástí zbrojní pomoci mají být rakety či dělostřelecké náboje. Bílý dům zveřejnil snímky, o nichž tvrdí, že ukazují náklad kontejnerů na lodi s ruskou vlajkou. 

"Odsuzujeme Severní Koreu za poskytování vojenského vybavení, které bude použito k útoku na ukrajinská města, k vraždění ukrajinských civilistů," řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle Američanů podkopává rozšiřující se vojenské partnerství mezi asijskou diktaturou a Ruskem regionální stabilitu. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v září strávil několik dní v Rusku, jednal i s prezidentem Vladimírem Putinem. Šlo o první zahraniční návštěvu diktátora od začátku pandemie nemoci covid-19, která vedla k uzavření hranic KLDR. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova může probíhající Lavrovova návštěva položit stavební kámen pro budoucí cestu prezidenta Putina do izolované asijské země. 

Související

Tomáš Řepa (zveřejněno se svolením Tomáše Řepy) Rozhovor

Pokud Ukrajina padne jako první, začnou guerillové boje. Mírová jednání jsou zatím nereálná, říká expert Řepa pro EZ

Bezpečnostní expert z Univerzity obrany v Brně Tomáš Řepa v rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral možnosti mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, současnou roli OSN v mezinárodním prostoru a agresivní ruskou rétoriku vůči Ukrajině i Západu. Společně jsme hovořili i o afghánském scénáři, který zmínil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. „Afghánský scénář se naplnit může, pokud zůstane Ukrajina zcela opuštěna a propadne se do nějakých vnitřních sporů,“ poznamenal Řepa. 

Více souvisejících

Sergej Lavrov Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Rusko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy