Výrok českého prezidenta Petra Pavla, který zpochybnil zájem Číny na míru na Ukrajině, podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova neodpovídá činnosti "normálního politického představitele".
Lavrov tak podle agentury TASS komentoval na okraj jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku rozhovor, který dal Pavel bruselskému webu Politico. Pavel v dnes zveřejněném rozhovoru pro Politico řekl, že mír na Ukrajině v tuto chvíli není v zájmu Číny, protože válka umožňuje Pekingu nutit Rusko k ústupkům. "Nemyslím si, že by Čína měla skutečný zájem válku v krátké době ukončit," citoval server českého prezidenta. "Myslím si, že je v zájmu Číny prodlužovat status quo, protože může tlačit Rusko k různým ústupkům," uvedl Pavel.
Český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský označil Lavrovovo vyjádření za směšné.
Český ministr zahraničí označil Lavrova za klauna. "Výroky klauna Lavrova na adresu našeho prezidenta Petra Pavla jsou k smíchu. Rusko je teroristický stát a jeho vedení patří před mezinárodní tribunál," uvedl Lipavský na twitteru na adresu země, která před více než rokem rozpoutala válku na Ukrajině.
"Je to výrok takového typu, který nemá nic společného s působením normálního politického činitele," řekl Lavrov, jenž nyní řídí zasedání RB OSN díky rotačnímu předsednictví, které tento měsíc připadlo Rusku. Lavrov také uvedl, že šéf unijní diplomacie Josep Borrell se nedávno nechal slyšet, že Evropská unie bude rozvíjet vztahy s jinými státy v závislosti na jejich postoji k Rusku a Číně. "Je to indikátor současné mentality v evropské diplomacii," prohlásil šéf ruské diplomacie.
Peking totiž může získat levnou ropu, plyn a další zdroje z Moskvy. "Pro Čínu je také dobré, že se Západ pravděpodobně stává oslabuje podporou Ukrajiny," dodal.
"Nemyslím si, že Čína má skutečný zájem v krátké době válku vyřešit. Čína se každý den z konfliktu učí. Pozorně sledují, co Rusko dělá, jak reaguje Západ," podotkl.
Rusku tento měsíc připadlo předsednictví v patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN, což vyvolává kritiku zejména ze strany Kyjeva vzhledem k tomu, že Moskva už přes rok vede invazi na Ukrajině. Pozice Pekingu ve vztahu k válce budí dlouhodobě na Západě obavy.
Čína s Ruskem udržuje čilé diplomatické vztahy i poté, co ruské jednotky loni v únoru zaútočily na Ukrajinu. Čína se ve veřejných prohlášeních k ruské invazi na Ukrajinu sice staví spíše na ruskou stranu, k přímé vojenské či finanční podpoře zatím ale nesáhla, přestože Moskva ji vykresluje jako svého spojence. Čínský prezident Si Ťin-pching se od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dvakrát.
Související

Lavrov si volal s Rubiem. Rusové vyzvali Trumpa, aby zastavil útoky v Jemenu

USA se ve čtvrtek sejdou v Turecku na jednání s Ruskem
Aktuálně se děje
před 43 minutami

Jeden ze zakladatelů končí kvůli Fialovi v ODS. Premiéra vyzval, aby rezignoval
před 1 hodinou

Svět míří do nukleární éry. USA odmítají bezpečnostní závazky, hrozí strmý nárůst jaderných velmocí
před 1 hodinou

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala
před 1 hodinou

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní
před 1 hodinou

Kyjev vyhlíží hovor Trumpa s Putinem s obavami. Putin chce jen protahovat válku, míní Zelenskyj
před 3 hodinami

Detaily hovoru Trumpa s Putinem: Kdy si zavolají a o čem budou jednat?
před 3 hodinami

Elektromobil nabitý za 5 minut? Čínská automobilka vlepila Tesle políček, slibuje motoristickou revoluci
před 4 hodinami

Izrael znovu drtí Gazu, příměří je pryč. Svět je rozpolcen mezi lhostejnost a bezmocný hněv
před 4 hodinami

Trump chce uznat Krym jako součást Ruska, může k tomu vyzvat i OSN
před 4 hodinami

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky
před 6 hodinami

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí přetížení. Zranění umírají, většinu tvoří děti, v šoku jsou i Izraelci
před 6 hodinami

Příměří padlo. Izrael rozpoutal v Pásmu Gazy peklo, celonoční nálety zabily stovky lidí
před 7 hodinami

Počasí značí příchod jara. Do konce týdne se citelně oteplí
včera

Tipsport extraliga: Sparta v play-off porazila Třinec 2:1
včera

Trumpa administrativa ignorovala soudní příkaz. Je nám to jedno, vzkazuje
včera

Kyjev varuje EU: Bez dohody o obchodu budete čelit následkům
včera

Jaro je v rozpuku. Meteorologové upozorňují alergiky na vývoj pylové zátěže
včera

Policie zadržela uprchlého soudce Kafku. Dostal se jen do Chorvatska
včera

Na Trumpa už reaguje i Japonsko. Namíří rakety na KLDR
včera
Kanada a Francie spojily síly. Carney a Macron se postavili Trumpově obchodní válce
Kanadský premiér Mark Carney během své první zahraniční cesty do Francie a Velké Británie zdůraznil důležitost spojenectví s Evropou v době, kdy Donald Trump ohrožuje suverenitu a ekonomiku Kanady.
Zdroj: Libor Novák