Lavrov odhalil podlost Ruska. Teď chtějí Charkov, kvůli pohybující se „sanitární zóně“

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov signalizoval záměr Ruska zmocnit se města Charkov v budoucí významné ruské útočné operaci, uvádí Institut pro studium války (ISW) a dodal, že je to první vysoký představitel Kremlu, který Charkov označil za možný cíl při předpokládané ruské ofenzivě. 

Ukrajinci varovali již v minulých měsících, že v létě se ruská armáda může pokusit o obsazení tohoto města, informuje Ukrajinská pravda.

Podle ISW by plánovaná útočná operace v Charkově představovala obrovskou výzvu pro ruské síly. Institut dále zdůrazňuje, že americká vojenská pomoc, o níž se bude hlasovat v sobotu v americkém Kongresu, je pro Ukrajinu klíčová pro odolání jakémukoli letnímu útoku včetně ruské operace v Charkově. V nedávném rozhovoru s ruskými propagandisty Lavrov naznačil, že město hraje důležitou roli v plánu prezidenta Putina na vytvoření demilitarizované „sanitární zóny“ na Ukrajině za účelem ochrany ruských pohraničních osad.

Lavrov uvádí, že Putin jasně vyjádřil požadavek, aby ruské síly posunuly frontovou linii dostatečně daleko na Ukrajinu, přičemž konkrétně zmínil Charkovskou oblast. Cílem je umístit ruské osady mimo dosah ukrajinských úderů. ISW však upozorňuje, že tato definice je nejasná a může zahrnovat celé území Ukrajiny, zejména pokud by existoval nezávislý ukrajinský stát ochoten bránit se.

Lavrov reagoval na otázku ohledně dalšího postupu ruských sil po vytvoření „sanitární zóny“ s tvrzením, že ruské úřady jsou pevně přesvědčeny o nutnosti pokračovat v ruské válce proti Ukrajině. Jeho odpověď naznačuje, že Lavrov souhlasí s komentářem, který naznačoval, že ruské síly budou muset pokračovat v útocích na Ukrajinu i po vytvoření "sanitární zóny". Tato interpretace Lavrovových slov podle ISW naznačuje, že Kreml pravděpodobně využije myšlenku neustále se pohybující "sanitární zóny" jako ospravedlnění pro další ruské útočné operace na Ukrajině.

Obrana je vyčerpaná, Rusové budou mít vše jednodušší

Schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany zůstávají omezené a degradované, což ruským letadlům umožňuje volně operovat bez ohrožení v určitých kritických oblastech fronty. Uvádí Ukrajinská pravda.

Kvůli vyčerpání ukrajinské protivzdušné obrany na frontě podporují ruské letouny konzistentní a rychlé ruské úspěchy, mimo jiné u města Chasiv Jar v Doněcké oblasti.

Schopnost ruských letadel operovat v hloubkách přes 100 kilometrů v ukrajinském vzdušném prostoru blízko frontové linie bez výraznějších ztrát je známkou toho, že ukrajinská protivzdušná obrana v této oblasti v současné době není dostatečná k tomu, aby omezila nebo odradila ruská letadla od operace na frontové linii. 

Schopnost Ukrajiny provádět dálkové útoky na ruská strategická letadla zapojená do boje by mohla dočasně omezit ruské letecké operace, jak tomu bylo v minulosti s taktickými letouny. 

Tato ukrajinská úderná schopnost však nemůže kompenzovat kritický nedostatek prostředků protivzdušné obrany v celé zemi. Ukrajinské síly musí určit, jak rozmístit své omezené prostředky protivzdušné obrany. To je spojeno se značnými náklady.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Sergej Lavrov Charkov, Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy