Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov signalizoval záměr Ruska zmocnit se města Charkov v budoucí významné ruské útočné operaci, uvádí Institut pro studium války (ISW) a dodal, že je to první vysoký představitel Kremlu, který Charkov označil za možný cíl při předpokládané ruské ofenzivě.
Ukrajinci varovali již v minulých měsících, že v létě se ruská armáda může pokusit o obsazení tohoto města, informuje Ukrajinská pravda.
Podle ISW by plánovaná útočná operace v Charkově představovala obrovskou výzvu pro ruské síly. Institut dále zdůrazňuje, že americká vojenská pomoc, o níž se bude hlasovat v sobotu v americkém Kongresu, je pro Ukrajinu klíčová pro odolání jakémukoli letnímu útoku včetně ruské operace v Charkově. V nedávném rozhovoru s ruskými propagandisty Lavrov naznačil, že město hraje důležitou roli v plánu prezidenta Putina na vytvoření demilitarizované „sanitární zóny“ na Ukrajině za účelem ochrany ruských pohraničních osad.
Lavrov uvádí, že Putin jasně vyjádřil požadavek, aby ruské síly posunuly frontovou linii dostatečně daleko na Ukrajinu, přičemž konkrétně zmínil Charkovskou oblast. Cílem je umístit ruské osady mimo dosah ukrajinských úderů. ISW však upozorňuje, že tato definice je nejasná a může zahrnovat celé území Ukrajiny, zejména pokud by existoval nezávislý ukrajinský stát ochoten bránit se.
Lavrov reagoval na otázku ohledně dalšího postupu ruských sil po vytvoření „sanitární zóny“ s tvrzením, že ruské úřady jsou pevně přesvědčeny o nutnosti pokračovat v ruské válce proti Ukrajině. Jeho odpověď naznačuje, že Lavrov souhlasí s komentářem, který naznačoval, že ruské síly budou muset pokračovat v útocích na Ukrajinu i po vytvoření "sanitární zóny". Tato interpretace Lavrovových slov podle ISW naznačuje, že Kreml pravděpodobně využije myšlenku neustále se pohybující "sanitární zóny" jako ospravedlnění pro další ruské útočné operace na Ukrajině.
Obrana je vyčerpaná, Rusové budou mít vše jednodušší
Schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany zůstávají omezené a degradované, což ruským letadlům umožňuje volně operovat bez ohrožení v určitých kritických oblastech fronty. Uvádí Ukrajinská pravda.
Kvůli vyčerpání ukrajinské protivzdušné obrany na frontě podporují ruské letouny konzistentní a rychlé ruské úspěchy, mimo jiné u města Chasiv Jar v Doněcké oblasti.
Schopnost ruských letadel operovat v hloubkách přes 100 kilometrů v ukrajinském vzdušném prostoru blízko frontové linie bez výraznějších ztrát je známkou toho, že ukrajinská protivzdušná obrana v této oblasti v současné době není dostatečná k tomu, aby omezila nebo odradila ruská letadla od operace na frontové linii.
Schopnost Ukrajiny provádět dálkové útoky na ruská strategická letadla zapojená do boje by mohla dočasně omezit ruské letecké operace, jak tomu bylo v minulosti s taktickými letouny.
Tato ukrajinská úderná schopnost však nemůže kompenzovat kritický nedostatek prostředků protivzdušné obrany v celé zemi. Ukrajinské síly musí určit, jak rozmístit své omezené prostředky protivzdušné obrany. To je spojeno se značnými náklady.
Související
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
válka na Ukrajině , Sergej Lavrov , Charkov, Ukrajina
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
před 1 hodinou
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
před 2 hodinami
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 3 hodinami
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 4 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 5 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 5 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 6 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 7 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 8 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 9 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 10 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 11 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera