Leonid Volkov: Kdo je ruský opozičník, kterého přepadli v Litvě?

Leonid Volkov je významnou osobností v ruské politice a občanské společnosti. Narodil se 11. května 1980 v Moskvě a od mládí projevoval zájem o politické dění a veřejné záležitosti. Jeho aktivismus se však stával stále výraznějším a odvážnějším, až se stal jedním z klíčových protagonistů opozičního hnutí v Rusku.

Volkov se začal výrazněji angažovat v politice a občanské společnosti během Putinovy éry, kdy se začaly projevovat autoritativní tendence ruského režimu. Stal se blízkým spojencem a důvěrníkem opozičního politika Alexeje Navalného, který se stal známým svou statečnou kritikou ruského politického establishmentu a bojem proti korupci.

Jako důvěrník a spolupracovník Navalného se Volkov aktivně podílel na organizování protestů, kampaní a politických akcí zaměřených na vyvolání změn v ruské společnosti. Byl strategickým plánovačem a manažerem Navalného prezidentské kampaně v roce 2018, kdy Navalny plánoval kandidovat proti dlouholetému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Jeho úsilí a práce v opozici mu vynesly značnou popularitu a uznání v rámci ruského politického prostředí, ale také mu přinesly řadu obtíží a konfliktů s vládnoucím režimem. Byl opakovaně zadržován a stával se terčem útoků a zastrašování ze strany vládnoucích autorit.

Navzdory těmto obtížím a rizikům se Leonid Volkov nevzdal svého úsilí o demokratizaci Ruska a prosazování lidských práv a občanských svobod. Je pokládán za významnou postavu v ruském politickém disentu a jeho práce a odvaha jsou inspirací pro mnohé další občanské aktivisty a politické aspiranty v Rusku. 

Související

Více souvisejících

Leonid Volkov

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy