Hrůzný, surový... Útok kladivem na Volkova znepokojil i Bílý dům

Bílý dům prohlásil, že ho velmi znepokojuje "hrůzný, surový" útok kladivem v Litvě na Leonida Volkova, spojence zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného.

Mluvčí rady Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby řekl, že neumí potvrdit litevská tvrzení, že do útoku na Volkova byly zapleteny ruské speciální služby. Zdůraznil však, že útok je připomínkou všech "velmi reálných výhrůžek" namířených na odpůrce Kremlu.

"Jsme velmi, velmi znepokojeni tímto útokem na Leonida Volkova," řekl Kirby novinářům v telefonátu. Dodal, že " o neuvěřitelně násilném útoku muže přicházejí prostě hrozné, hrozné, syrové zprávy a přejeme panu Volkovovi všechno nejlepší a brzké uzdravení ".

Mluvčí také uvedl, že představitelé Spojených států "nemají v tomto stadiu mnohem více podrobností o tom, kdo to udělal, ani o motivaci "činu.

Kirby však řekl, že útok "by nám všem měl sloužit jako připomínka velmi reálných hrozeb, kterým čelí členové občanské společnosti v Rusku každý den. Rozhodně to podtrhuje to nebezpečí a hrozby, jakým čelí jen proto, že vyjadřují odpor," doplnil.

Volkova museli nakrátko přijmout do nemocnice, když ho v úterý večer před jeho domem v litevském hlavním městě Vilniusu pachatel několikrát udeřil kladivem. Šéf litevské tajné služby ve čtvrtek informoval, že " to vypadá na práci ruských speciálních služeb, evidentně udělanou prostřednictvím najaté osoby ".

K útoku došlo téměř měsíc po Navalného smrti v ruském vězení za polárním kruhem, ze které Volkov obvinil Putina, a několik dní před prezidentskými volbami, které Putinovi prodlouží setrvání u moci.

Kreml oznámil, že se k událostem v Litvě neumí vyjádřit, ale dodal, že Putina " není třeba se bát, ale respektovat ho a poslouchat ".

Související

O.

Zemřel O. J. Simpson. Podle rodiny podlehl rakovině

Ve věku 76 let zemřel O. J. Simpson, americký herec a někdejší hráč amerického fotbalu, který byl v 90. letech v ostře sledované kauze obviněn ze zavraždění bývalé manželky a jejího přítele a následně osvobozen. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA Leonid Volkov

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy