Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Agentura AFP s odvoláním na zdroj v Elysejském paláci ráno informovala o dosažené dohodě a částce, která má být převedena na ukrajinské účty. Třídenní summit lídrů G7 začal ve čtvrtek odpoledne. Odehrává se v Apulii na jihu Itálie.
Podle agentury AFP se vyplacení těchto prostředků do Kyjeva očekává do konce roku 2024.
Světoví lídři chtějí využít zmrazených ruských aktiv v hodnotě přibližně 300 miliard dolarů na podporu Ukrajiny. Místo přímého zabavení těchto aktiv, což by mohlo mít závažné finanční důsledky, se zaměřují na využití ročního úroku ve výši asi 3 miliard dolarů z těchto aktiv k financování ukrajinské obrany. Uvedl korespondent BBC z italského summitu G7.
Plánem je získat půjčku na mezinárodních trzích, která by Ukrajině poskytla ročně kolem 50 miliard dolarů, a 3 miliardy dolarů z úroků by byly použity na splácení této půjčky. I když se tento plán zdá relativně jednoduchý, zahrnuje mnoho složitých technických a právních otázek, které je třeba vyřešit.
Jak bude Rusko reagovat na financování Ukrajiny?
Západní lídři navrhli "kreativní přístup" k pomoci Ukrajině, který zahrnuje využití příjmů ze zmrazených ruských aktiv. Tento plán je však Ruskem označován jako "krádež". Mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Maria Zacharovová, označila tento krok za "zločinný, cynický a další ránu mezinárodnímu právu" a varovala, že Rusko zareaguje odpovídajícími opatřeními.
Rusko hrozí odvetou prostřednictvím konfiskace evropských aktiv a fondů v zemi. Prezident Putin již podepsal dekret, který umožňuje Rusku zabavit aktiva amerických společností a jednotlivců jako kompenzaci za ruský majetek zkonfiskovaný ve Spojených státech. Ačkoli tento fond G7 pro Ukrajinu pravděpodobně nezmění průběh války, vysílá jasný signál Moskvě, že spojenci Ukrajiny zůstávají odhodláni ji podporovat.
Související
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
válka na Ukrajině , Rusko , USD , G7 , Olaf Scholz , Emmanuel Macron , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
před 26 minutami
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
před 1 hodinou
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
před 2 hodinami
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno před 2 hodinami
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
před 3 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 4 hodinami
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
před 5 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
před 6 hodinami
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
před 6 hodinami
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
před 7 hodinami
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
před 9 hodinami
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
před 10 hodinami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 11 hodinami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 11 hodinami
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 12 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 13 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 13 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě