Macron: Francie poskytne Ukrajině stíhačky Mirage 2000

Francie plánuje poskytnout Ukrajině stíhačky Mirage 2000 a vycvičit její piloty, oznámil ve čtvrtek prezident Emmanuel Macron. Informaci přinesla agentura AFP.

"Zítra zahájíme novou spolupráci a oznámíme předání stíhaček Mirage 2000-5," uvedl Macron v rozhovoru pro francouzskou televizi. Tyto francouzské stíhačky pomohou Ukrajině bránit své území a vzdušný prostor. Macron však neupřesnil, kolik stíhaček bude posláno do Kyjeva.

Macron také oznámil, že výcvik ukrajinských pilotů proběhne ve Francii. Plánuje navrhnout ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby výcvik začal už v létě. "Obvykle to trvá pět až šest měsíců. Do konce roku tedy budeme mít vycvičené piloty. Tito piloti budou vycvičeni ve Francii," řekl Macron.

Navíc zopakoval, že Ukrajině by mělo být umožněno používat západní zbraně k útokům na ruské vojenské cíle a neutralizaci konkrétních míst, odkud je napadána.

V televizním rozhovoru Macron také uvedl, že Ukrajina požádala své západní spojence o vojenské instruktory pro výcvik vojáků na jejím území. Podle Macrona Ukrajina čelí velké výzvě při výcviku vojáků, protože se snaží zvýšit počet těch, kteří mohou jít bojovat na frontu.

"Ukrajinský prezident a jeho ministr obrany požádali všechny spojence v oficiálním dopise před 48 hodinami: 'Potřebujeme, abyste nás cvičili rychleji a dělali to na našem území'," informoval Macron.

V této souvislosti dodal, že Francie vycvičí 4500 vojáků, kteří se po návratu na Ukrajinu budou bránit ruské agresi. Uvedl také, že na území Ukrajiny momentálně nejsou žádní francouzští vojenští instruktoři. "Spolupracujeme s našimi spojenci a budeme jednat na základě společného rozhodnutí," dodal. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Emmanuel Macron Mirage 2000-5

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

Polský MiG-29 poškodil několik domů na severu země. Armáda zaplatí škody

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy