Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil sobotní ruský útok na hypermarket v ukrajinském městě Charkov, při kterém zahynulo nejméně šest osob, jako "nepřípustný". Uvedla to agentura AFP.
Počet obětí ruského útoku ukrajinští představitelé původně stanovili na nejméně dvě. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Synehubov v sobotu večer toto číslo zvýšil na šest, přičemž dalších 40 lidí je zraněno a 16 pohřešováno, uvedla britská stanice BBC. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se ve velkoprodejně mohlo v době úderu nacházet více než 200 lidí.
"Francie cítí bolest Ukrajinců a zůstává plně mobilizována po jejich boku," napsal Macron na sociální síti X.
Synehubů ještě v odpoledních hodinách uvedl, že hypermarket zasáhly dvě ruské naváděné bomby. Na ploše 10.000 metrů čtverečních v důsledku úderu vypukl rozsáhlý požár. Ten se později podařilo uhasit.
Na videích zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět hustý černý kouř stoupající do vzduchu z prodejny sítě hypermarketů Epicentr, která se nachází v oblasti velkoobchodů vedle parkoviště.
Podle ruské tiskové agentury TASS, která se odvolávala na nejmenovaný zdroj, ruské síly útokem v Charkově zničily "vojenský obchod a velitelská stanoviště" v nákupním centru.
"Rusko v sobotu přímo uprostřed dne zasadilo našemu Charkovu další brutální úder - v hypermarketu se stavebninami. Pouze šílenci jako (ruský prezident Vladimir) Putin jsou schopni zabíjet a terorizovat lidi takovým podlým způsobem," napsala ukrajinský prezident Zelenskyj.
Světové lídry opět vyzval, aby poskytly Ukrajině "dostatečnou ochranu vzdušného prostoru" s cílem "zabránit takovým teroristickým útokům" .
Ukrajinské úřady později během dne hlásily další ruský útok, který zasáhl obytnou čtvrť v centru Charkova. Podle Synehubova se tam zranilo 18 lidí včetně 13letého chlapce, který je v kritickém stavu. Hlásil také poškozené administrativní a obytné budovy, obchody i další civilní zařízení. Podle předběžných informací tam Rusové zaútočili raketou S-300.
Druhé největší ukrajinské město Charkov, kde stále žije více než jeden milion lidí, se pravidelně stává terčem raketových útoků ruských sil. Ve čtvrtek tam podle místních představitelů při ruském ostřelování zahynulo nejméně sedm lidí a více než deset se zranilo.
Podle ukrajinských úřadů ruské síly vypálily na Charkov a jeho předměstí nejméně 15 raket z komplexu S-300 nebo S-400, které zasáhly také průmyslovou zónu včetně tamní tiskárny.
Čtvrteční raketové útoky poškodily i několik objektů státní železniční společnosti Ukrzaliznycja, přičemž bylo zraněno šest zaměstnanců.
Související
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
Jako z filmu Terminátor. Frontovou linii na Ukrajině začínají ovládat drony a roboti
válka na Ukrajině , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
včera
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
včera
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
včera
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
včera
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
Americký prezident Donald Trump potvrdil, že Spojené státy se nacházejí ve fázi velmi ostrého vyjednávání ohledně válečného konfliktu s Íránem. V krátkém telefonickém rozhovoru pro stanici Fox News odmítl sdělit jakékoli podrobnosti s vysvětlením, že situace je v tuto chvíli příliš vypjatá. Prezident pouze naznačil, že probíhající diplomatické procesy jsou v kritickém bodě.
Zdroj: Libor Novák