Maďarská prezidentka Nováková míří na návštěvu Kyjeva na pozvání Zelenského

Maďarská prezidentka Katalin Nováková míří na návštěvu Kyjeva na pozvání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informoval dnes maďarský server Index. Na Ukrajinu podle něj prezidentka cestuje vlakem přes Polsko. Zelenskyj už v červnu pozval na Ukrajinu premiéra Viktora Orbána, tato návštěva se však zatím neuskutečnila. Vztahy mezi oběma sousedními zeměmi v posledních letech trpí vzájemnými spory.

Kancelář maďarské prezidentky podle agentury Reuters zprávu o cestě ani nepotvrdila, ani nevyvrátila. Nováková, která byla před nástupem do funkce členkou Orbánovy vládní strany Fidesz, bude nejvýše postaveným maďarským politikem, který Zelenského v Kyjevě od začátku ruské invaze 24. února navštíví.

Maďarsko ve středu oznámilo, že vyčlení 187 milionů eur (asi 4,5 miliardy korun) jako finanční pomoc Ukrajině, odmítá se nicméně připojit k balíku finanční pomoci Evropské unie, která si pro Ukrajinu na finančních trzích plánuje půjčit 18 miliard eur (necelých 440 miliard korun). Europoslanci za to Maďarsko kritizovali, podle nich Orbán zneužívá principu jednomyslnosti a svým odmítavým postojem opožďuje poskytnutí širší pomoci Ukrajině.

Vztahy mezi Maďarskem a Ukrajinou trpí už od roku 2017, kdy Ukrajina přijala zákon o používání menšinových jazyků ve školství. Budapešť tvrdí, že Kyjev omezuje práva maďarské menšiny na Ukrajině.

Maďarů na Ukrajině žilo podle sčítání lidu na začátku tisíciletí zhruba 156.000, z toho téměř 97 procent (asi 151.000) v Zakarpatské oblasti u maďarský hranic. Jde o oblast, která bývala jako Podkarpatská Rus součástí meziválečného Československa.

Zatím poslední spor mezi oběma zeměmi vyvolal maďarský premiér Orbán, který se neděli na veřejnosti ukázal s šálou s mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnuje území historických Uher s částmi sousedních zemí včetně území nynější ukrajinské Zakarpatské oblasti. Maďarsko o tato území přišlo trianonskou mírovou smlouvou, která představuje pro mnohé Maďary dodnes trauma. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si v reakci na to předvolalo maďarského velvyslance.

Související

Katalin Nováková

Maďarsko bude hlasovat o vstupu Švédska a Finska do NATO po 20. březnu

Maďarský parlament by měl hlasovat o vstupu Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO) v týdnu po 20. březnu, řekla maďarská prezidentka Katalin Nováková po jednání s českým protějškem Milošem Zemanem. Rozšiřování NATO je podle ní klíčovou otázkou, kterou nelze rozhodnout jednoduše. Vstup obou zemí Nováková podporuje, tento týden vybídla maďarské zákonodárce k rychlé ratifikaci jejich vstupu. Nováková dnes také na dotaz ČTK uvedla, že dosud nepadlo rozhodnutí o přesunu maďarského velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Více souvisejících

Katalin Nováková Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy