
Manželka bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, Asma al-Asadová, údajně bojuje s leukémií, což je agresivní forma rakoviny kostní dřeně a krve.
Podle deníku The Telegraph má Asma padesátiprocentní šanci na přežití. Britská rodačka, která již v roce 2019 úspěšně překonala rakovinu prsu, podstupuje intenzivní léčbu a je izolována, aby se minimalizovalo riziko infekce. Leukémie se podle všeho vrátila po období remise.
Asma al-Asadová, narozená v Londýně roku 1975 syrským rodičům, má dvojí občanství - britské a syrské. Vystudovala informatiku a francouzskou literaturu na King's College v Londýně a poté se věnovala kariéře v investičním bankovnictví. V prosinci 2000 se provdala za Bašára Asada a mají spolu tři děti: Hafeze, Zeinu a Karima.
Zprávy naznačují, že Asma al-Asadová usiluje o exil v Londýně, kde by chtěla žít se svými dětmi, a údajně také požádala o rozvod se svým manželem. Podle některých zdrojů je nespokojená se svým životem v Moskvě, kam rodina uprchla po letech občanské války v Sýrii. Kreml však tyto informace odmítl jako nepravdivé a uvedl, že žádosti o exil ani rozvod nejsou podloženy skutečností.
Bašár Asad opustil Sýrii 8. prosince po jedenáctidenní ofenzivě vedené povstaleckou skupinou Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Občanská válka, která začala v roce 2011 brutálním potlačením protivládních protestů, vedla k úmrtí více než 500 000 lidí a k vysídlení více než poloviny syrské populace.
Asad nyní žije v Moskvě pod ruským azylem, avšak čelí přísným omezením ze strany ruských úřadů. Je mu zakázáno opustit Moskvu či vykonávat politické aktivity, a podle některých zpráv mu byly zmrazeny jeho finanční prostředky. Kreml však tyto informace popřel.
Asma al-Asadová je známá svým dřívějším angažmá v charitativních aktivitách a svou snahou o modernizaci syrské společnosti, avšak její role ve válkou zasažené zemi zůstává kontroverzní.
Asadové diagnostikovali leukémii už před půl rokem, uvedl to tehdy tamní prezidentský úřad. "První dámě Asmě Asadové byla diagnostikována akutní myeloidní leukémie," uvádí se v prohlášení.
Související

Manželka syrského prezidenta Asma Asadová trpí rakovinou

Asadova manželka má rakovinu prsu. Prezidentský úřad zveřejnil fotku z léčení
Aktuálně se děje
před 18 minutami

Počasí dnes: Výstrahy vyprší, situace v Česku se uklidní
před 4 hodinami

DETAILY: Trump dojedná mír s Putinem. Zelenskyj a Evropa na vedlejší koleji, o výsledku budou seznámeny
včera

Bylo to jen otázkou času. Feyenoord se na dobro rozloučil s koučem Brianem Priskem
včera

Mírné zimní počasí ustoupí arktickému chladu. Meteorologové řekli, co nás čeká
včera

Požár motorestu v Kersku zaměstnává hasiče už několik hodin. Zásah komplikuje počasí
včera

Vláda připravila změny v regulaci reklamy a navrhla přesuny peněz v evropských fondech
včera

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?
včera

Trump oznámil, že si telefonoval s Putinem. Kreml to potvrdil
včera

Bývalý hokejista Martin Erat odmítá obvinění, že řídil v opilosti
včera

Posílíme směny, reagují silničáři na aktuální počasí. Řidiči mají být opatrní
včera

Policie šetří tragédii na Jihlavsku. Muž před zraky policistů zastřelil příbuzného
včera

Nový ministr obrany USA: Jste na to sami, o bezpečnost Evropy se už starat nebudeme a Ukrajina ztracená zemí nezíská
včera

Pokud Putin zaútočí na NATO, reakce bude devastující. Rusko prohraje, vzkazuje Rutte
včera

Kreml poprvé zareagoval na Zelenského návrh na výměnu území s Ruskem
včera

Trump ohlásil nová cla a vyzval k výraznému snížení úrokových sazeb
včera

Jak skončí válka na Ukrajině? Experti exkluzivně pro EZ nastínili možné scénáře
včera

Trumpův třetí mandát? Ústava USA mu do cesty staví téměř nepřekonatelné překážky
včera

Dánská rozvědka: Rusko může v Evropě do pěti let rozpoutat masivní válku
včera

Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
včera
Počasí aktuálně: Spadne až 15 centimetrů sněhu, platí dvě výstrahy
Česku se již dnes náležitě připomene zimní počasí. Hrozí tvorba ledovky i nové sněhové pokrývky, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve dvou nejnovějších výstrahách. Napadnout může až 15 centimetrů nového sněhu.
Zdroj: Jan Hrabě