Mocenské skupiny v Kremlu otevřely Pandořinu skříňku, tvrdí Prigožin

Vůdce wagnerovců Jevgenij Prigožin v sobotu řekl, že Kreml ničí stát tím, že se snaží zasít neshody mezi ním a čečenskými bojovníky. Spor mezi skupinami byl údajně urovnán, ale vnitřní boje v Kremlu otevřely Pandořinu skříňku, řekl podle Reuters.

Prigožin řekl, že spor mezi ním a čečenskými silami, které také bojují po boku ruské armády na Ukrajině, byl vyřešen. Vinu za neshody však svalil na neidentifikované frakce Kremlu, které nazývá "kremelské věže". Jejich intriky se prý tak vymkly z rukou, že jim Putin byl nucen vynadat na zasedání Rady bezpečnosti.

"Pandořina skříňka je již otevřená - nejsme ti, kdo ji otevřeli," řekl Prigožin. "Nějaká kremelská věž se rozhodla hrát nebezpečné hry. Nebezpečné hry se v kremelských věžích staly samozřejmostí... prostě ničí ruský stát," dodal.

Prigožin dlouhodobě kritizuje ruské vedení. Nedávno například požádal prokurátory, aby vyšetřili, zda vysocí představitelé ruského ministerstva obrany nespáchali před nebo po zahájení invaze na Ukrajinu nějaký zločin. Informoval o tom server The Guardian.

"Dnes jsem poslal dopisy Vyšetřovacímu výboru a státnímu zastupitelství Ruské federace s žádostí o ověření, zda několik vysoce postavených úředníků ministerstva obrany nespáchalo trestný čin během přípravy a provádění SEO (zvláštní vojenské operace, jak Rusko označuje invazi na Ukrajinu, pozn. red.)," řekl Prigožin. 

Podle agentury Reuters jde o dosud nejotevřenější Prigožinův útok proti ruskému vojenskému velení. Prigožin je ve sporu s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu a náčelníkem generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerijem Gerasimovem dlouhodobě, obviňuje je například ze sabotáže ruské armády a nekompetentnosti.

Prigožin ruskému ministerstvu obrany dlouhodobě vyčítá, že jeho bojovníky u Bachmutu nepodporuje. Tvrdí, že skupina kvůli nedostatku munice utrpěli výrazně vyšší ztráty, než bylo nutné. 

Začátkem měsíce navíc ruskému velení pohrozil, že svoje jednotky stahuje z Bachmutu a město předá ruskému ministerstvu obrany, protože "při takovém nedostatku munice jsou odsouzeny k nesmyslné smrti." 

Mezi jednotkami ministerstva obrany se navíc podle něj začaly objevovat problémy s morálkou. "Dnes jedna z jednotek ministerstva obrany opustila své pozice a ponechala frontu bez ochrany," uvedl před několika dny s tím, že šlo o 72. brigádu ministerstva obrany a nechráněný úsek fronty je téměř dva kilometry široký a sahá do hloubky 500 metrů. 

"Problém je s lidmi, kteří vojáky řídí a dávají jim úkoly. Ryba smrdí od hlavy," řekl a označil rozkazy vydané "hloupými" veliteli za "zločinné" a "zrádné". Dodal, že Rusko nedokáže bránit svou vlastní zemi, a obvinil ruské generály ze snahy obelhat ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Související

Více souvisejících

Rusko Jevgenij Prigožin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy