Musk v Trumpově administrativě skončí. Bílý dům se bojí, co bude pak

Prezident Donald Trump informoval své nejbližší spolupracovníky, že Elon Musk v nadcházejících týdnech opustí svou roli ve vládě a stáhne se zpět do svého podnikání. Informaci webu Politico potvrdilo několik členů Trumpova kabinetu, kteří hovořili pod podmínkou anonymity.

Trump zůstává s Muskem spokojený a oceňuje jeho práci v rámci iniciativy Department of Government Efficiency (DOGE), která se zaměřuje na omezování vládních výdajů. Přesto se oba shodli, že nastal čas, aby Musk ustoupil do pozadí a přenechal hlavní roli jiným členům administrativy.

Muskova blížící se rezignace přichází v době, kdy jeho přítomnost ve vládě začíná být vnímána jako politická zátěž. Podle zdrojů z Bílého domu se někteří Trumpovi spojenci obávají jeho nevyzpytatelného chování a nekonzultovaných výroků na sociálních sítích. Napětí ještě vzrostlo po nedávné prohře konzervativního kandidáta, kterého Musk finančně podporoval, ve volbách do Nejvyššího soudu ve Wisconsinu.

Muskova pozice ve vládě souvisela se zvláštním statutem "special government employee", který ho dočasně vyjímal z některých etických a střetů zájmů. Tato výjimka však brzy vyprší a očekává se, že právě k tomuto datu dojde k jeho odchodu.

Zatímco někteří členové Trumpovy administrativy Muska nadále podporují, jiní jej kritizují za špatnou komunikaci s kabinetem a za nečekané kroky, které vyvolávají chaos. Jeho veřejné komentáře k drastickému snižování vládních výdajů, včetně údajného omezení financí na prevenci eboly, způsobily vlnu nevole.

Trump se veřejně vyjadřuje o Muskovi pozitivně a několikrát zdůraznil, že oceňuje jeho pomoc při odhalování plýtvání ve státních úřadech. Přesto je zjevné, že v zákulisí dochází k určitému odcizení. Bílý dům nyní zvažuje, jakým způsobem Muska udržet ve formě neformálního poradce, aniž by nadále zastával oficiální funkci.

Muskova budoucnost v Trumpově okolí tak zůstává nejistá. Ačkoli některé zdroje tvrdí, že jeho odchod bude definitivní, jiní varují, že jeho vliv v blízkosti prezidenta nikdy úplně nezmizí. 

Související

Pedro Sánchez

Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk

Španělsko navrhlo zákaz používání sociálních sítí pro teenagery, čímž se připojilo k rostoucímu odporu evropských zemí vůči těmto technologiím. Premiér Pedro Sánchez oznámil, že vláda připravuje soubor opatření včetně omezení přístupu pro osoby mladší 16 let. Tento krok vyvolal ostrou reakci majitele sítě X Elona Muska, který na adresu španělského lídra nešetřil osobními urážkami.

Více souvisejících

Elon Musk Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Atletika, ilustrační fotografie.

Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku

Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.

před 5 hodinami

Policie ČR

Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník

Tragické následky má nedělní nehoda na Kolínsku ve středních Čechách. Jeden člověk nepřežil havárii osobního auta, další dva lidé utrpěli zranění. Příčina události je předmětem vyšetřování. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč

Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád

Americký prezident Donald Trump si neodpustil velmi jízlivou reakci na nejnovější smutnou zprávu. Ve věku 81 let zemřel někdejší šéf FBI a bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jenž se zabýval otázkou ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy se Trump stal poprvé prezidentem. 

před 16 hodinami

včera

Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince

Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy