Dělostřelecká palba u východoukrajinského Bachmutu pokračuje z obou stran navzdory příměří, které od dnešního poledne moskevského času (10:00 SEČ) jednostranně vyhlásilo Rusko. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na své reportéry na místě. Poradce ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko po začátku příměří na sociální síti telegram napsal, že ruské střely dvakrát zasáhly Kramatorsk, který leží několik desítek kilometrů od Bachmutu.
Ruská státní televize Rossija-1 předtím tvrdila, že příměří platí podle plánu podél celé frontové linie na Ukrajině.
Jednostranné 36hodinové příměří po dobu pravoslavných Vánoc ve čtvrtek nařídil ruský prezident Vladimir Putin. Platit má od dnešního poledne moskevského času (10:00 SEČ) do sobotní půlnoci (22:00 SEČ). Podle Kyjeva jde o pokrytectví a skeptičtí jsou ohledně motivů ruského vůdce i západní představitelé.
"Dnes v poledne začalo platit příměří podél celé linie dotyku, pokračovat bude do 7. ledna," zaznělo ve vysílání ruské televize. Novináři AFP na frontě následně uvedli, že u Bachmutu, epicentru bojů na východní Ukrajině, zazněly po 10:00 SEČ výstřely na ukrajinské i ruské straně. Intenzita ostřelování ale podle nich byla menší, než v předchozích dnech.
Ukrajinské ozbrojené síly podle agentury TASS přesně na úvod jednostranného příměří ostřelovali východoukrajinský Doněck, který ovládají proruští separatisté. Na ukrajinské ostřelování obydlených oblastí podle agentury Interfax upozornilo i ruské ministerstvo obrany, podle kterého ruští vojáci klid zbraní dodržují.
Poradce ukrajinského prezidenta Tymošenko kolem poledne SEČ na telegramu napsal, že Rusové zasáhli obytnou budovu v Kramatorsku, který leží nedaleko frontové linie. Předtím informoval o ruském ostřelování hasičské stanice v jihoukrajinském Chersonu, které podle ruskojazyčného serveru BBC nastalo brzy ráno. Na místě jsou podle Tymošenka mrtví a zranění.
Ukrajinští představitelé včetně prezidenta Volodymyra Zelenského ve čtvrtek zpochybnili motivaci, která Rusko k prvnímu podobně plošnému klidu zbraní od začátku války vedla. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ruský krok označil za pokrytecký a podle Zelenského chce Moskva využít Vánoce jako zástěrku, aby alespoň na chvíli zastavila ukrajinský postup na Donbasu.
Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková dnes na telegramu Ukrajince varovala, že Rusové mohou plánovat o svátcích na okupovaných územích teroristické útoky. "Vyzývám občany k opatrnosti a pokud je to možné, aby se vyhýbali místům s velkým počtem lidí," napsala vicepremiérka.
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
Související
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
před 2 hodinami
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
před 3 hodinami
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 5 hodinami
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
před 6 hodinami
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
před 7 hodinami
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
před 8 hodinami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 9 hodinami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 10 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 11 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 12 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 13 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 14 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 16 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě